NATO njoftoi të hënën se disa vende anëtare po vendosin forcat në gatishmëri dhe po dërgojnë anije dhe avionë luftarakë shtesë në Evropën Lindore, ndërsa Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara urdhëruan familjet e diplomatëve të tërhiqeshin nga Ukraina në mes të shqetësimeve për një pushtim rus .

Zhvillimet nënvizojnë frikën në rritje për një inkursion të mundshëm rus, pas muajsh manovrash ushtarake nga Moska që kanë shkaktuar një seri përshkallëzimesh me NATO-n, një aleancë ushtarake e fuqive perëndimore.

Rusia ka ndërtuar forca dhe pajisje pranë kufirit të saj me Ukrainën që nga viti i kaluar dhe po dërgon trupa në Bjellorusinë fqinje për stërvitje të përbashkëta muajin e ardhshëm, për të cilat zyrtarët ukrainas kanë frikë se mund të shërbejnë si një “teatër i plotë operacionesh” nga i cili do të nisë një sulm.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë thënë se nuk e dinë nëse presidenti rus Vladimir Putin ka vendosur të pushtojë Ukrainën.

Kremlini e ka mohuar vazhdimisht se po planifikon ta bëjë këtë , por ka argumentuar se mbështetja e NATO-s për vendin përbën një kërcënim në rritje në krahun perëndimor të Rusisë. Pas bisedimeve të nivelit të lartë midis Moskës dhe Uashingtonit që përfunduan në fillim të këtij muaji pa ndonjë përparim mbi dhjetëra mijëra trupa ruse të grumbulluara në kufirin e Ukrainës, perspektivat e de-përshkallëzimit dhe diplomacisë së ardhshme janë vënë në dyshim. Tani administrata Biden po peshon nëse do të vendosë deri në 5,000 trupa amerikane, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes , për të mbështetur aleatët e NATO-s në Evropën Lindore dhe Baltik. Të hënën, NATO dhe Rusia drejtuan gishtin nga njëra-tjetra për tensionet rrëmbyese. “Tensionet po përshkallëzohen për shkak të veprimeve konkrete të ndërmarra nga SHBA dhe NATO,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke iu referuar njoftimit të NATO-s .

“Dua të them histerinë informative që ne po dëshmojmë — ajo është e përshtatur bujarisht nga një sasi e madhe informacioni të rremë, thjesht gënjeshtra dhe falsifikime,” shtoi Peskov.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha në një deklaratë të hënën se aleanca do të vazhdojë të marrë masat e nevojshme “për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët, duke përfshirë edhe përforcimin e pjesës lindore të Aleancës”. Ai shtoi: “Ne gjithmonë do t’i përgjigjemi çdo përkeqësimi të mjedisit tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive.”

Deklarata e NATO-s thoshte se ditët e fundit, një mori shtetesh anëtare kishin njoftuar dislokime në rajon. Ato përfshijnë Danimarkën dërgimin e një fregate në Detin Baltik dhe katër avionë luftarakë F-16 në Lituani, Holanda që vendos dy avionë luftarakë F-35 në Bullgari, Franca që shpreh gatishmërinë e saj për të dërguar trupa në Rumani dhe SHBA duke konsideruar rritjen e pranisë së saj ushtarake në lindja. Stoltenberg paralajmëroi në një konferencë shtypi të hënën se lëvizjet ishin mbrojtëse dhe proporcionale — dhe se NATO “nuk po kërcënonte Rusinë”.

Nuk kishte asnjë sugjerim në deklaratë se trupat do të përdoreshin për të ndihmuar Ukrainën, e cila nuk është anëtare e NATO-s.

NATO, Evropa dhe SHBA kanë qenë të bashkuar në kundërshtimin e tyre ndaj çdo inkursioni të mëtejshëm rus në Ukrainë, duke premtuar se do t’i japin mbështetje Ukrainës dhe do të japin “kosto masive” për Moskën në rast se bëjnë një lëvizje. Por forma e kësaj përgjigje dhe çfarë hapash mund të ndërmarrin janë ende të paqarta.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi të dielën se “një forcë e vetme shtesë ruse” që hyn në Ukrainë “në një mënyrë agresive” do të rezultonte në një përgjigje të ashpër nga SHBA dhe aleatët e saj. Komentet e tij erdhën pasi Presidenti i SHBA Joe Biden ngatërroi mesazhin e pasojave të rënda javën e kaluar, duke thënë në një konferencë shtypi se një “inkursion i vogël” mund të mos shkaktojë të njëjtën përgjigje nga NATO si një pushtim. Presidenti më vonë sqaroi se çdo trupë ruse që kalon kufirin e Ukrainës do të përbënte një pushtim.

CNN raportoi javën e kaluar se qëllimi ushtarak i SHBA-së do të ishte “përmbushja e aftësive” që kërkojnë aleatët e NATO-s në rajon, tha një zyrtar i mbrojtjes . Të hënën, zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se rreth 8,500 trupa amerikane janë vënë në gatishmëri të shtuar për t’u vendosur.

Mobilizimi i forcave perëndimore vjen mes një rritjeje të konsiderueshme në lëvizjet ushtarake të Rusisë, jo vetëm në kufirin e Ukrainës — ku Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se tani janë 127,000 trupa ruse të stacionuara — por gjetkë në Evropë. Ministria ruse e mbrojtjes njoftoi javën e kaluar se 140 anije dhe 10,000 ushtarakë do të merrnin pjesë në stërvitjet gjithëpërfshirëse nga Paqësori në Atlantik, duke përfshirë brigjet jugperëndimore të Irlandës në shkurt. Ministria tha se qëllimi kryesor i stërvitjeve është mbrojtja e interesave kombëtare të Rusisë në oqeanet e botës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS .

Ministri i Jashtëm i Irlandës, Simon Coveney, u tha gazetarëve të hënën se ai kishte ngritur shqetësime me Moskën për planet e Rusisë. “Ky nuk është koha për të rritur aktivitetin ushtarak dhe tensionin në kontekstin e asaj që po ndodh me dhe në Ukrainë për momentin,” tha Coveney.

Coveney dhe ministrat e tjerë të jashtëm të Bashkimit Evropian u takuan në Bruksel për të diskutuar situatën e sigurisë në Ukrainë dhe çfarë veprimi duhet të ndërmarrë nëse Rusia kalon në territorin ukrainas; Blinken iu bashkua me lidhje video pas bisedimeve me Lavrov në Gjenevë. Ministrat e jashtëm të BE-së duan t’i dërgojnë një mesazh të qartë Rusisë se nëse vendos të pushtojë Ukrainën, ajo do të goditet nga paketa “më gjithëpërfshirëse” e sanksioneve dhe kufizimeve të përgatitura ndonjëherë nga BE-ja, tha Coveney.

Por ndërsa vendet e NATO-s rritin gatishmërinë dhe BE-ja diskuton shqetësimet e shtuara të sigurisë, vetë qeveria e Ukrainës, të paktën nga jashtë, nuk ka sinjalizuar të njëjtën ndjenjë urgjence. Në një telefonatë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel të hënën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se vendi nuk do t’i nënshtrohet provokimeve, por do të “mbajë qetësi”. Zelensky dhe qeveria e tij kanë minimizuar më parë rrezikun e një pushtimi rus, duke vënë në dukje se kërcënimi ka ekzistuar prej vitesh dhe nuk është bërë më i madh muajt e fundit. Konflikti midis Ukrainës dhe Rusisë ka qenë duke u ndezur që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë dhe nxiti një rebelim në lindje të Ukrainës. Pavarësisht armëpushimit në vitin 2015, të dyja palët nuk kanë parë një paqe të qëndrueshme.

Ukraina kritikoi të hënën vendimin e SHBA-së për të tërhequr familjet e diplomatëve dhe për të reduktuar nivelet e stafit në Ambasadën e SHBA-së në Kiev , me Oleg Nikolenko , zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, duke thënë në një postim në Twitter: “Ne besojmë se një hap i tillë është i parakohshëm. një dhe një shembull i kujdesit të tepruar.”

Por vendet e tjera po marrin gjithashtu masa paraprake në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës. Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu njoftoi të hënën se disa staf dhe vartës të Ambasadës Britanike po tërhiqeshin nga Kievi në përgjigje të “kërcënimeve në rritje nga Rusia”. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha të hënën se inteligjenca rreth situatës në Ukrainë ishte “e zymtë”, por se lufta nuk ishte e pashmangshme.

Duke folur me gazetarët në Këshillin e Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel të hënën, kryediplomati i bllokut Josep Borrell tha se Evropa do të kërkojë të zbusë tensionet midis Rusisë dhe Ukrainës fillimisht përmes diplomacisë, por paralajmëroi Moskën se është e gatshme të ndërmarrë veprime nëse është e nevojshme. Ai kërkoi gjithashtu për qetësi, duke theksuar nevojën për të shmangur “reagimet alarmuese që mund të çojnë në një përshkallëzim. Ne nuk duam që njerëzit të kenë një avari për këtë.”

Borrell shtoi se BE-ja nuk kishte plane aktuale për të evakuuar stafin diplomatik dhe familjet e tyre nga Ukraina./CNN

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb