Automjetet plotësisht elektrike po bëjnë me shpejtësi rrugën e tyre drejt tregut gjerman dhe tani përfaqësojnë rreth 20% të të gjitha automjeteve të regjistruara vetëm në vend, sipas të dhënave të lëshuara nga Autoriteti Federal i Transportit Automobile Gjermane (KBA).

Në korrik, mbi 48 000 automjete të reja thjesht elektrike u regjistruan në vend, me një rritje prej 60% krahasuar me të njëjtin muaj me vitin e kaluar.

Ambientalistët dhe entuziastët kanë miratuar shpejt automjete elektrike, por një studim i ri duke u konsultuar me kompaninë PWC ka thënë që modelet elektrike gjithashtu kanë filluar të garojnë për blerësit e rregullt në tregun e masës.

“Tani blerësit tradicionalë po gërmojnë, por ata po aplikojnë kritere më të vështira për sa i përket produktit dhe çmimit,” tha Felix Kuhnert, ekspert në sektorin e PWC

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb