Zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut ka verifikuar 1,119 vdekje civile në Ukrainë që kur Rusia filloi sulmin e saj.

Rreth 15 vajza dhe 32 djem, si dhe 52 fëmijë, gjinia e të cilëve nuk dihet, janë në mesin e të vdekurve, tha OHCHR në një deklaratë.

Shifrat e vërteta të viktimave pritet të jenë dukshëm më të larta, tha organizmi botëror, me raporte të vonuara në disa rajone për shkak të armiqësive intensive dhe shumë viktima të regjistruara ende në pritje të vërtetimit.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb