Banorët vendas dhe ruralë ekuadoras kanë bllokuar rrugët në disa provinca në ditën e dytë të protestave kundër rritjes së çmimeve të karburantit në mes të gjendjes së jashtëzakonshme, ndërsa presidenti bëri thirrje për dialog.

Presidenti i Ekuadorit Guillermo Lasso, një ish-bankar konservator që mori detyrën në maj, tha të mërkurën se qeveria e tij do të mbajë forcat e sigurisë në autostrada për të ruajtur rendin.

Të premten e kaluar, Lasso njoftoi një rritje prej 12 për qind në çmimet e karburantit, të cilat janë pothuajse dyfishuar që nga viti i kaluar, duke e çuar çmimin e naftës në 1,90 dollarë për gallon (0,50 dollarë për litër) dhe 2,55 dollarë për gallon (0,67 dollarë për litër) për benzinën, duke çuar në protestat më të mëdha që kur ai mori detyrën.

“Unë bëj thirrje edhe një herë për dialog, për konsensus, për të menduar për të mirën e vendit dhe jo për interesat personale, partiake apo sindikale”, tha Lasso të mërkurën gjatë një ceremonie ushtarake. “Në këto momente të rimëkëmbjes ekonomike, është koha për të qenë të bashkuar.”

Demonstruesit argumentojnë se rritja e kostos bie në mënyrë të padrejtë mbi qytetarët e rregullt që tashmë janë duke luftuar ekonomikisht për shkak të pandemisë COVID-19.

Konfederata e Kombeve Indigjene të Ekuadorit (CONAIE), grupi që thirri protestat, dëshiron që çmimet e karburantit të kufizohen në 1,50 dollarë për gallon (0,39 dollarë për litër) për naftën dhe 2 dollarë për gallon (0,53 dollarë litër) për benzinën.

“Qeveria është ngatërruar, duke i rritur çmimet e karburantit gjatë gjithë kohës,” i tha AFP protestuesi Dennis Viteri, një punëtor tekstili 28-vjeçar të mërkurën në një bllokadë në verilindje të kryeqytetit Quito.

Viteri dhe të tjerët përdorën dheun, trungjet e pemëve dhe gomat e djegura për të bllokuar një pjesë të autostradës pan-amerikane që lidh Quiton me Kolumbinë.

Demonstruesit kanë ndërprerë trafikun në të paktën pesë nga 24 provincat e Ekuadorit.

Reduktimi i subvencioneve të karburantit, i cili filloi në kohën e ish-presidentit Lenin Moreno, është një mënyrë për Ekuadorin për të tkurrur shpenzimet në këmbim të kredive nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Por varfëria tani prek rreth 47 për qind të ekuadorianëve, dhe gati një e treta nuk kanë punë me kohë të plotë.

Të paktën tetë oficerë policie u plagosën gjatë demonstratave të martën dhe 37 persona u arrestuan për bllokimin e rrugëve, tha qeveria.

Organizatorët e protestës thanë se demonstruesit ishin lënduar gjithashtu, por nuk dhanë një shifër.

Lasso shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 60-ditore javën e kaluar për të trajtuar rritjen e krimit dhe dhunës për të cilat fajësohen trafikantët e drogës në dyluftim në vend të vendosur midis dy prodhuesve më të mëdhenj të kokainës në botë, Kolumbisë dhe Perusë.

Gjendja e jashtëzakonshme, e dekretuar pasi rreth 240 të burgosur të lidhur me bandat u vranë në përleshjet e burgjeve që nga janari, lejon vendosjen e trupave për të ndihmuar në luftimin e një vale krimi.

Asnjë kufizim nuk u vendos për tubime apo protesta.

Në krye të sfidave të shumta të Ekuadorit, Lasso përballet me një hetim parlamentar mbi zbulimet e Pandora Papers se ai dyshohet se ka fshehur miliona pasuri jashtë shtetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb