Kufijtë tokësorë të Shteteve të Bashkuara me Meksikën dhe Kanadanë do të qëndrojnë të mbyllura për udhëtime jo-thelbësore për një muaj tjetër, ka njoftuar Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare

Kufizimet në SH.B.A. nga toka ose trageti do të qëndrojnë në fuqi të paktën deri më 21 gusht.

SHBA kufizoi udhëtimin jo-thelbësor në vend në Mars 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit – e cila ka vrarë më shumë se 609,000 njerëz në SH.B.A. sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins – dhe ka zgjatur mbylljen në kufijtë e saj me Meksikën dhe Kanadanë në një bazë mujore që nga.

Qeveria Kanadeze tha të hënën se do të lejojë qytetarë të plotë të vaksinuar amerikanë dhe banorë të përhershëm në vend pa pasur nevojë për karantinë që nga 9 gusht, duke treguar rritjen e normave të inokulimit dhe uljen e infeksioneve në Kanada.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: