Një rrjedhje gazi në një minierë qymyri në Siberi vrau të paktën 52 njerëz të enjten, thanë agjencitë ruse të lajmeve, duke përfshirë gjashtë shpëtimtarë që u dërguan në përpjekje për të nxjerrë dhjetëra burra në atë që ishte një nga katastrofat më të rënda të minierave të Rusisë në më shumë se 10 vjet.

Komiteti Rajonal Hetues tha se tre persona, përfshirë drejtorin e minierës Listvyazhnaya dhe zëvendësin e tij, ishin arrestuar me dyshimin për shkelje të rregullave të sigurisë industriale.

Ai tha se minatorët ishin mbytur kur një bosht ventilimi u mbush me gaz. Televizioni shtetëror tha se prokurorët besonin se kishte pasur një shpërthim metani.

Vdekjet përfshijnë 11 minatorë që tashmë ishin konfirmuar të vdekur, 35 të cilët ishin raportuar të zhdukur dhe gjashtë punonjës të shpëtimit.

Dhjetra njerëz u shtruan në spital, të paktën disa prej tyre për thithjen e tymit. Katër ishin në gjendje kritike.

Rajoni prodhues i qymyrit i Kemerovës, afërsisht 3,500 km (2,200 milje) në lindje të Moskës, ka pësuar aksidente fatale në miniera prej vitesh.

Miniera Listvyazhnaya është pjesë e SDS-Holding, në pronësi të Unionit të Biznesit Siberian të mbajtur privatisht. Pronari nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm.

Rreth 285 persona ishin brenda në minierë kur tymi u përhap përmes boshtit të ventilimit, tha Ministria e Emergjencave. Autoritetet thanë se 239 njerëz kishin dalë në sipërfaqe.

Presidenti Vladimir Putin tha se kishte folur me guvernatorin dhe zyrtarët e urgjencës dhe kishte urdhëruar ministrin e emergjencave të fluturonte në rajon për t’i ndihmuar.

Kemerova shpalli tre ditë zie.

Në vitin 2007, rajoni ishte vendi i aksidentit më të rëndë të minierave që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, kur një shpërthim në minierën Ulyanovskaya mori jetën e më shumë se 100 njerëzve. Në vitin 2010, shpërthimet në minierën Raspadskaya të rajonit vranë më shumë se 90 njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb