Me formimin e qeverisë së re të Kosovës, Albin Kurti është ‘de facto’ kryeministër dhe mediat serbe kanë reaguar ashpër për këtë gjë.

Në një shkrim të Blic, Kurti përshkruhet si një ekstremist i madh i njohur që më parë për serbët me demontratat e ’97 kundër Millosheviç dhe lindjen e Partisë së tij Vetëvendosja me origjinë nga UÇK.

Po ashtu Blic.rs përmend arrestimet e shumta të Kurtit ndër vite që kanë si subjekt kryesor kryengritjet kundër Serbisë. Në shkrim thuhet se Kurti gjithë karrierën politike e ka trumbetuar në ndarjen e Kosovës nga Serbia, pavarësinë e saj dhe bashkimin me Shqipërinë.

 

Shkrimi i medias serbe blic.rs

 

Rruga e ngritjes së ekstremistit të madh. Kryeministri i ri i Kosovës Albin Kurti ka një të kaluar të trazuar, të mbushur me dosje dhe kërkesa të panumërta arrogante për Serbinë

E kaluara tronditëse e kryeministrit të ri

Albin Kurti lindi në Prishtinë në 1975 dhe u dëgjua nga publiku kur ai ishte organizatori kryesor i demonstratës së 1997 kundër Slobodan Milosevic në Kosovë. Dy vjet më vonë, ai u arrestua me akuzën e rrezikimit të integritetit territorial dhe u dënua për terrorizëm.

Rezultati është tre vjet burg në Lipjan dhe Pozarevac, ku u la i lirë pasi Millosheviqi ra nga pushteti.

Ekstremisti i zhveshur ishte punësuar edhe në kabinetin e Adem Demaçi, i cili ishte një udhëheqës politik i UÇK-së, në fund të viteve 1990. Vetë Kurti njihej gjithashtu si një përfaqësues politik i UÇK-së me ide të veçantë nacionaliste me fokus në shkëputjen e Kosovës nga Serbia, të cilën ai me krenari e theksonte.

Ai mori pjesë në bombardimin e Kosovës dhe, siç spekulohet, u përpoq të linte krahinat jugore serbe në 1999 për të maskuar veten si grua, por kjo nuk pati sukses.

Ai u bë i njohur për publikun serb shumë më tepër për një gjë tjetër – duke hedhur gaz lotsjellës në Parlamentin e Kosovës dy vjet më parë, në disa raste, për të cilat u arrestua dhe pse ishte edhe në arrest shtëpiak.

Ai gjithashtu është arrestuar disa herë për protesta dhe incidente të shpeshta në Kosovë dhe Dukagjin, në të cilat ishte lëvizja e tij “Vetëvendosje”, si dhe vet ai.

Lëvizja “Vetëvendosje” e ka zanafillën në 2005 nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), në të cilin Kurti ishte aktiv pasi u lirua nga burgu.

Ai e ndërtoi karrierën e tij politike duke theksuar pavarësinë e Kosovës (dhe më vonë ribashkimin me Shqipërinë), dhe gjithashtu organizoi mitingje në të cilat përfaqësuesit e tij u përplasën me forcat e UNMIK dhe EULEX. Këto incidente të dhunshme, të cilat çuan në arrestimin e tij, vazhduan pas shpalljes së njëanshme të pavarësisë në 2008.

Ai gjithashtu organizoi një bllokadë të pikës kufitare në Merdarë në Janar 2012 për të parandaluar hyrjen e kamionëve me mallra nga Serbia nga Kosova, dhe u arrestua me disa mbështetës të vetëvendosjes për incidentin.

Shumicën e votave dhe megjithatë në opozitë

Në zgjedhjet e vitit 2017, “Vetëvendosja” fitoi më shumë vota, dhe Kurti u nda nga kryeministri me koalicion të gjerë në të cilin, në fund të fundit, partia me mbështetjen më të vogël – Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës – Ramush Haradinaj, u bë Kryeministër. Pas një thirrje nga Haradinaj për t’u paraqitur si i dyshuar në gjykatën e krimeve të UÇK-së në Hagë, Haradinaj dha dorëheqjen dhe i quajti zgjedhje të parakohshme. Mbi ta, përsëri i njëjti imazh – “Vetëvendosje” fiton më shumë vota.

Kurti dhe Lista Serbe

Në zgjedhjet që u zhvilluan vitin e kaluar dhe pasi fitoi shumicën në parlamentin e Kosovës, Kurti pohoi se nuk dëshiron të flasë me Serbinë dhe me Listën Serbe, por vetëm me pakicën serbe. Gjithashtu, rezultati i negociatave të Brukselit për të duhet të jetë njohja e Kosovës, dhe se bashkimi me Shqipërinë është një qëllim në kundërshtim me negociatat nga bashkësia ndërkombëtare dhe fqinjët.

Albin Kurti ka arritur një marrëveshje me kreun e LDK- së Isa Mustafa për koalicionin që nënkupton se ai do të jetë kryeministri i ri i Kosovës.

Gjatë fjalimit të tij dje në Kuvendin e Prishtinës, ku foli për programin e tij dhe punën e qeverisë së ardhshme, ai përsëriti kërkesat dhe idetë e tij ekstreme në lidhje me Serbinë. Ai tha se, përveç të tjerave, do të kërkonte nga Beogradi përgjegjësi për krimet e luftës të kryera dhe kompensimin për dëmtimin e luftës.

Ai gjithashtu njoftoi ngritjen e akuzave penale kundër Serbisë për genocid të supozuar dhe krijimin e një instituti për ato që ai tha se ishin krime lufte dhe gjenocid. Ai theksoi se “marrëdhëniet me Serbinë do të mbahen në baza të barabarta dhe çështjet e personave të zhdukur dhe dëmshpërblimi i dëmit do të përfshihet në dialog.”

‘’Ne do të prezantojmë dialog të plotë politik dhe ekonomik me Serbinë’’ – në bazë të reciprocitetit – tha Kurti, i cili tha se qeveria e tij do të ishte ajo që do të ndëshkonte të gjithë kriminelët e luftës, dhe se detyra do të kryhej nga prokuroria me ndihmën e institucionet.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb