Autoritetet e Ruandës kanë arrestuar gjashtë persona, përfshirë një gazetar dhe anëtarë të një partie opozitare të akuzuar për publikimin e thashethemeve që dyshohet se kanë për qëllim nisjen e një kryengritje, tha zyra e hetimit.

Theoneste Nsengimana, e cila drejton Umubavu TV – një kanal në Youtube në internet që shpesh transmeton përmbajtje kritike ndaj qeverisë, ishte në mesin e të arrestuarve, tha zëdhënësi i Byrosë së Hetimit të Ruandës, Thierry Murangira të enjten.

“Ata akuzohen për publikimin e thashethemeve që synojnë të shkaktojnë kryengritje ose trazira në mesin e popullatës,” tha ai.

“Ata kanë të përbashkët, ata janë një grup i organizuar me synimin për të përhapur thashetheme që synojnë të shkaktojnë kryengritje ose trazira në mesin e popullatës duke përdorur platforma të ndryshme të mediave sociale.”

Avokati i Nsengimana nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Të martën, Nsengimana kishte postuar në kanalin e tij në YouTube një video të një gruaje që u bëri thirrje njerëzve të festojnë “Ditën e Ingabire” të enjten për të nderuar figurat e opozitës që janë burgosur, rrëmbyer dhe vrarë.

Kritikët kanë thënë se autoritetet e Ruandës kanë goditur kanalet kritike në YouTube, përfshirë një në pronësi të ish -pedagogut të universitetit Aimable Karasira, i cili u arrestua në qershor dhe u akuzua për mohimin e gjenocidit të vitit 1994. Ai e mohoi akuzën.

Të tjerë të arrestuar përfshijnë anëtarë dhe mbështetës të udhëheqësit të opozitës Victoire Ingabire.

“Anëtarët e DALFA-Umurinzi u arrestuan përsëri: Ne kërkojmë nga RIB të sigurojë respektimin e të drejtave të tyre. Ende nuk jemi informuar për arsyet e arrestimit të tyre, ”postoi Ingabire në Twitter.

“Unë e marr këtë si frikësim,” i tha ajo agjencisë së lajmeve AFP. “Unë nuk e di se për çfarë thashetheme ata janë arrestuar.”

Ingabire u kthye nga mërgimi në vitin 2010 për të kandiduar kundër Presidentit aktual Paul Kagame, por u arrestua dhe u burgos për tetë vjet nën akuzat për terrorizëm, një mandat që më vonë u zgjerua në 15 vjet. Ajo u lirua nga falja presidenciale në 2018.

Kritikët kanë akuzuar qeverinë e Kagame për abuzime të të drejtave të njeriut edhe pse ka pasur mbështetje nga donatorët perëndimorë për rivendosjen e stabilitetit në vitet pas gjenocidit.

Në mars, Human Rights Watch shprehu alarmin për goditjen e Kigali ndaj njerëzve që përdorin YouTube ose blogje për të folur për çështje të diskutueshme në Ruandë.

HRW tha atëherë se të paktën tetë persona që raportonin ose komentonin për çështjet aktuale-veçanërisht efekti i masave të rrepta anti-COVID që kanë goditur rëndë të varfërit-janë kërcënuar, arrestuar ose ndjekur penalisht vitin e kaluar.

Kagame ka mohuar akuzat për abuzim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb