TIRANE

Deputetja Rudina Hajdari pas përfundimit të Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deklaroi se maxhoranca e opozita nuk duan ndryshim të sistemit zgjedhor.

Hajdari tha se e kupton Edi Ramën se nuk e do këtë ndryshim, pasi ka më shumë se gjysmën e deputetëve të parlamentit me vete, por nuk e kupton Lulzim Bashën.

Sipas saj, kjo do të thotë se dhe Bashës i intereson ky sistem. Hajdari tha se me këtë qëndrim, Basha po mban Ramën në pushtet sikur të ishte perandor.

E para unë erdha në këtë tryezë që të ketë ndryshim Zgjedhor. Nuk e kuptoj pse PD nuk e do këtë gjë. Kjo formulë është mbështetur nga ndërkombëtarët dhe shoqëria civile.

E kuptoj Edi Ramën që do këtë sistem zgjedhor, sepse ka më shumë se gjysmën e parlamentit me vete, por nuk e kuptoj Bashën që e do Ramën perandor. Në atë parlament duhet të futen ata që e meritojnë, jo ata njerëz që do Rama e Basha”, tha Hajdari.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb