RUMANI

Rumania do të zhvendosë ambasadën e saj në Izrael në Jeruzalem, njoftoi kryeministrja Viorica Dancila në samitin e AIPAC në Uashington të dielën, një lëvizje që shkon kundër qëndrimit të  Bashkimit Evropian.

Dancila tha se Rumania ka ndërmend të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jeruzalem, të cilën ajo e quajti kryeqytetin e Izraelit, duke ndjekur në këtë mënyrë vendimin e diskutueshëm të SHBA për të bërë kështu që vitin e kaluar.

Shumica e vendeve me marrëdhënie diplomatike me Izraelin kanë ambasadat e tyre në Tel Aviv. Edhe pse Izraeli e konsideron Jerusalemin si kryeqytetin e saj, ajo nuk njihet si e tillë nga bashkësia ndërkombëtare.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu i kërkoi Dancilës të lëvizë ambasadën e Rumanisë kur vizitoi Izraelin në janar.

“Unë shpresoj se ju do të veproni për të ndaluar rezolutat e këqija kundër Izraelit në Bashkimin Evropian. Dhe gjithashtu, natyrisht, për të zhvendosur ambasadën tuaj dhe ambasadat e tjera në Jeruzalem.”- tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb