Një 39-vjeçar i akuzuar për vrasjen e 42-vjeçares Monica Gius, është tashmë në duart e autoriteteve holandeze të aeroportit në Eindhoven. Gius u gjet e pajetë e çimenuar në oborrin e banesës së saj në Kyparissia të Greqisë. Lajmi për arrestimin e të dyshuarit kryesor të krimit u bë i ditur nga avokati Vassilis Nouleza. Avokati Noulezas deklaron për Neësbomb.gr se, ” 39-vjeçari i është dorëzuar policisë së aeroportit. Ai ndodhej atje me partneren e tij shtatzënë. Ai u kap në aeroport teksa shoqëronte partneren e tij, e cila kishte një fluturim të planifikuar për në Bukuresht. 39-vjeçari ka jetuar në Eindhoven kohët e fundit”.

Autoritetet greke ishin informuar së fundmi për arrestimin e 39-vjeçarit rumun në Holandë. Hapi tjetër është nisja e procedurave të ekstradimit të 39-vjeçarit në Greqi. Ky zhvillim ishte i dukshëm herët, pasi avokati i Vassilis Noulezas tha se klienti i tij rumun pritej të ekstradohej. Siç tha ai, ai do të heqë dorë nga e drejta për të apeluar kundër ekstradimit të tij në Greqi dhe do të kërkojë që të transferohet para autoriteteve greke të zbatimit të ligjit pasi të ketë zgjidhur çështjet në pritje në lidhje me partneren e tij aktuale, e cila po përgatitet të lindë fëmijën e tyre. Sipas zotit Noulezas, rumuni nuk fshihej, ndërsa shtoi se askush nuk e kishte njoftuar zyrtarisht se ai konsiderohet i dyshuar për vrasjen, ndërsa përfundimin tragjik të partneres së tij 42-vjeçare e mësoi nga gazetarja Angeliki Nikolouli.

“Unë u largova për në Rumani për shkak të sëmundjes së rëndë të nënës sime. Unë të dëshmoj pafajësinë time dhe do të përgjigjem për gjithçka para drejtësisë. Kjo pasi nuk jam autori i këtij krimi të tmerrshëm. Unë kurrë nuk do të arrija në pikën e vrasjes. Mësova për zhdukjen dhe vdekjen e ish-partneres sime nga gazetarja Angeliki Nikolouli. Ende nuk mund ta kuptoj. Jam shumë i trishtuar, jam i tronditur”, ka deklaruar në polici 39-vjeçari. 42-vjecarja rumune Monica Gius u gjet e cimentuar në një shtëpi në Kyparissia, pa rroba dhe pa këpucë, në nje varr të improvizuar të bërë nga vrasësi i saj, vetëm gjysmë metër nga toka. Rezultatet e testit të ADN-së pas mostrave të dhëna nga djali i saj treguan se është 42-vjeçarja Monica Gius.

42-vjeçarja u zhduk në mënyrë misterioze në shkurt dhe pasi nuk kishte dhënë shenja jete deri në qershor, të afërmit e saj u mobilizuan dhe njoftuan zyrtarisht zhdukjen e saj. Nëna e 3 fëmijëve, jetoi për 20 vite në Kyparissia dhe 2 vitet e fundit ajo jetoi me një bashkatdhetar 39-vjeçar, i cili, sipas dëshmive të të afërmve dhe banorëve të qytetit, e abuzoi atë dhe shumë herë gruaja përfundoi në spital.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: