Të shtunën, trupat ruse sulmuan gjashtë komunitete kufitare të rajonit Sumy, duke gjuajtur gjithsej 115 mina dhe predha. Një djalë 17-vjeçar ka mbetur i plagosur.

Dmytro Zhyvytskyi, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale Sumy, e tha këtë në një postim në Facebook.

Në komunitetin Esman, pushtuesit qëlluan 16 mina dhe filluan 28 sulme duke përdorur artileri fuçi.

“Si pasojë e granatimeve, një djalë 17-vjeçar u lëndua nga predhat në fshatin Studenok. Një ndërtesë banimi u shkatërrua, u godit nga një minë. Rreth dhjetë shtëpi të tjera u dëmtuan. Në një familje, një lopë dhe një viç u vranë,” tha Zhyvytskyi.

Komuniteti Nova Sloboda ra nën zjarrin e mortajave të armikut, u regjistruan 40 “goditje”. Me të njëjtin lloj arme, armiku goditi territorin e komunitetit Krasnopillia, nëntë mina shpërthyen afër kufirit.

Forcat ruse goditën komunitetin Bilopillia me mortaja (15 goditje) dhe artileri (shtatë shpërthime).

Në komunitetin Shalyhyne, forcat ruse hapën zjarr duke përdorur mitralozë, u regjistruan dhjetë të shtëna me mitraloz.

Zhyvytskyi shtoi gjithashtu se rusët granatuan komunitetin Seredyna-Buda me artileri (nëntë goditje). Nuk ka pasur viktima.

Agresorët rusë bombarduan dy komunitete kufitare të rajonit Sumy më 20 janar. Janë regjistruar gjithsej 27 sulme.

630 360 1674334292 9170

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb