Trupat ruse kanë goditur një zonë rezidenciale me sistemet e shumta të raketave lëshuese Grad (MLRS) në rajonin Lyman të Donetsk.

Deklarata përkatëse u bë nga Zëvendës Shefi i Zyrës së Presidentit të Ukrainës Kyrylo Tymoshenko në Telegram.

“Lyman. Rajoni i Donetskut. Pushtuesit rusë goditën një zonë banimi me Grad MLRS,” shkroi Timoshenko.

Sipas tij, një civil u vra dhe tre u plagosën. Të lënduarve tani po iu ofrohet ndihma mjekësore.

Më 28 nëntor 2022, një civil u plagos nga bombardimet ruse të rajonit të Donetsk.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb