Gjenerali në pension i ushtrisë amerikane, Mark Hertling, tha të shtunën se sistemet raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë (HIMARS) që i janë dhënë Ukrainës për të ndihmuar në luftën e saj kundër Rusisë janë një “ndryshues i lojës”, duke pretenduar se forcat e Moskës tani janë “në gjendje të rëndë”.

Shtëpia e Bardhë njoftoi të premten se një ndihmë shtesë prej 270 milionë dollarësh për sigurinë do t’i dërgohej Ukrainës, duke përfshirë katër HIMARS shtesë.

Dhe sistemet e raketave janë parë si vendimtare për të ndihmuar forcat e Kievit të zmbrapsin ushtrinë e Moskës.

Ky njoftim nga administrata Biden erdhi pasi një zyrtar i lartë i mbrojtjes i SHBA-së u tha gazetarëve të premten se Ukraina kishte përdorur HIMARS “për të hequr më shumë se 100 objektiva me vlerë të lartë”.

Ato sulme shkatërruan në mënyrë efektive depot e municioneve, pozicionet e artilerisë me rreze të gjatë, postet komanduese, vendet e mbrojtjes ajrore dhe radarët dhe nyjet e komunikimit, tha zyrtari, shkruan Newsweek.

“Sa i përket HIMARS-it – është një ndryshim i lojës”, shkroi gjenerali në pension Hertling të shtunën në Twitter, duke ofruar analiza mbi luftën.

“Rusia është në gjendje të rëndë dhe po humbet, Ukraina po përshtatet me luftën dhe po fiton”, pohoi ai.

Më herët të shtunën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ndau vlerësimin e tij për HIMARS-in e ri të dërguar nga SHBA.

“Faleminderit @POTUS [Biden] për paketën e re të ndihmës mbrojtëse për Ukrainën. Armët e rëndësishme dhe të fuqishme do të shpëtojnë jetën e ushtarëve tanë, do të përshpejtojnë çlirimin e tokës tonë nga agresori rus. Unë e vlerësoj miqësinë strategjike midis kombeve tona. Së bashku drejt fitores!”, Zelensky shkroi në Twitter disa orë pasi Shtëpia e Bardhë bëri njoftimin.

Ndërsa ministri i Punëve të Jashtme i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, deklaroi se dërgimi i HIMARS në Ukrainë është një presion i suksesshëm ndaj Rusisë, duke çuar në një përparim diplomatik në lidhje me portin në Odessa, Ukrainë.

“Marrëveshja për të zhbllokuar Odesa do të ishte e pamundur pa HIMARS. Tani është shumë e qartë se lufta do të përfundojë më herët nëse e armatosim Ukrainën më shpejt”, shkroi Landsbergis të premten në Twitter.

Ndryshe, SHBA i ka ofruar Ukrainës miliarda dollarë ndihmë ushtarake dhe humanitare, ndërsa ajo mbrohet nga agresioni i Moskës.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi luftën e dënuar ndërkombëtarisht pesë muaj më parë më 24 shkurt, duke pretenduar në mënyrë të çuditshme se qeveria e Kievit udhëhiqet nga nazistët.

Në realitet, Zelensky është hebre dhe kishte anëtarë të familjes të vrarë në gjenocidin e Holokaustit të përjetësuar nga nazistët gjermanë në Luftën e Dytë Botërore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb