Forcat ruse kanë tërhequr trupat e tyre nga rajoni i Chernhiv.

Kjo është konfirmuar nga guvernatori lokal. Në një deklaratë për mediat, Viacheslav Chaus tha:

“Sulmet ajrore dhe raketore janë ende të mundshme në rajon”.

Ai shtoi se forcat ukrainase po hynin dhe po siguronin vendbanimet e mbajtura më parë nga trupat ruse.
Chaus tha se ishte ende shumë herët që forcat ukrainase në rajonin e Chernihiv nuk mund të mësyjnë plotësisht, pasi rusët mbajnë ende në kontroll një pjesë të qytetit.

Rusia tha të martën se do të shkurtojë operacionet rreth Chernihiv dhe kryeqytetit Kiev në një përpjekje për të “rritur besimin e ndërsjellë” në bisedimet e paqes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: