Dy raketa kanë goditur qytetin e Dnipros në Ukrainë, duke lënë të patën dy të plagosur. Guvernatori i qytetit, Valentyn Reznichenko, ka thënë se rrethet Synelnykiv dhe Padvolograd janë goditur nga raketat.

“Dy persona u plagosën në rrethin Synelnykiv. Raketa goditi një objekt infrastrukture. Shpëtimtarët shuan zjarrin,” tha ai.

Nuk u raportua për viktima në Pavlograd, tha Reznichenko, por infrastruktura hekurudhore ishte shkatërruar.

Kujtojmë se Dnipro u godit nga sulmet me raketa ruse më herët gjatë luftës, kur aeroporti i tij u dëmtua.

Një sulm me raketë në mars e nxori jashtë përdorimit pistën dhe dëmtoi një ndërtesë terminali, sipas Reznichenko, dhe një sulm tjetër më 10 prill zhduku më shumë aeroport.
Lesia Vasylenko, një deputete ukrainase, tha se sulmi i 10 prillit kishte shkatërruar “gjithçka rreth aeroportit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb