Ndërsa Covid-19 përhapet me shpejtësi, bota është e bashkuar më shpresën për një dritë në fund të tunelit. Të hënën, disa lajme potencialisht të mira erdhën nga Moska, ku shpresat duket se janë të mëdha pasi është bërë përparim në krijimin e një vaksine.

Kreu i Agjencisë Federale Biologjike të Mjekësisë (FMBA), Veronika Skvortsova, njoftoi se ilaçi duhet të jetë në dispozicion para fundit të dimrit të ardhshëm. FMBA ka dy ekipe – në Moskë dhe Shën Petersburg – që punojnë njëkohësisht në këtë projekt.

“Do të doja t’ju tregoja për zhvillimin e vaksinës. Zhvillimi i vaksinës ka kaluar fazën e parë,” tha Skvortsova. Ajo shtoi se të gjitha fazat e testimit dhe zhvillimit do të përfundojnë në qershor, me përgatitjen e ilaçit që do të përfundojë rreth mesit të vjeshtës.

Kjo është një “vaksinë rekombinante, e cila vjen jo nga një virus i gjallë, por nga proteina që kanë të ashtuquajturat” epitope “, ose vende që lidhen me virusin,” deklaroi ajo. Një epitop është pjesa e makro-molekulës së antigjenit që njihet nga sistemi imunitar.

Misioni i FMBA është të mbrojë shëndetin publik dhe sigurinë në Rusi, me përgjegjësi të veçantë për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve. Skvortsova ishte Ministre Ruse e Shëndetësisë, për tetë vjet. Në vitin 2017, ajo u zgjodh si Presidenti i 70-të i Organizatës Botërore të Shëndetit.

Që nga e hëna pasdite, Rusia ka regjistruar 438 raste të koronavirusit, me 262 prej tyre në Moskë. Ka pasur një vdekje, jo e lidhur drejtpërdrejt me infeksionin, ndërsa 17 persona tashmë janë shëruar dhe janë larguar nga spitalet

(A.Ago//BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb