Rusia ka pezulluar ndarjen e informacionit për forcat e saj bërthamore me SHBA-në, duke përfshirë njoftimet për testeve e raketave.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov tha se të gjitha shkëmbimet e informacionit me Uashingtonin janë ndalur, pasi Kremlini ndaloi pjesëmarrjen e tij në paktin e fundit të mbetur të armëve bërthamore me SHBA.

Muajin që lamë pas, presidenti rus Vladimir Putin pezulloi traktatin e ri START, duke thënë se Rusia nuk mund të pranonte inspektimet amerikane të vendeve të saj bërthamore sipas marrëveshjes në një kohë kur Uashingtoni dhe aleatët e tij të NATO-s kishin deklaruar hapur humbjen e Rusisë në Ukrainë si qëllimin e tyre.

Moska theksoi se nuk po tërhiqej nga pakti dhe do të vazhdojë të respektojë kufijtë e armëve bërthamore.

Ministria e Jashtme ruse fillimisht tha se Moska do të vazhdojë të njoftojë SHBA-në për lëshimet e planifikuara të testimit të raketave të saj balistike.

Ajo erdhi ndërsa ushtria ruse kreu stërvitje të forcave të saj strategjike raketore, duke vendosur lëshues të lëvizshëm në Siberi në një shfaqje të aftësive bërthamore të vendit në mes të luftimeve në Ukrainë.

“Rusia është e duruar dhe nuk po përpiqet të trembë askënd me epërsinë e saj ushtarake, por ajo ka armë unike moderne të afta për të shkatërruar çdo kundërshtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, në rast të një kërcënimi për ekzistencën e saj”, tha Patrushev.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb