Mbikëqyrësi i medias ruse, Roskomnadzor, bllokoi të mërkurën hyrjen në faqen kryesore të lajmeve të BBC-së.  Ministria e jashtme e Moskës paralajmëroi për më shumë masa hakmarrëse kundër medias.

“Unë mendoj se ky është vetëm fillimi i masave hakmarrëse ndaj luftës së informacionit të nisur nga Perëndimi kundër Rusisë,” tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova në Telegram.

Roskomnadzor renditi faqen e internetit të BBC News si të bllokuar në Rusi.

U bllokua gjithashtu faqja e internetit e shërbimit rus të BBC.

Shërbimi postoi një video që udhëzon rusët se si të vazhdojnë aksesin në media përmes një VPN dhe aplikacioneve.

“Ne vazhdojmë të tregojmë ngjarjet në Rusi dhe botën”, thuhet në video.

Ai u bëri thirrje lexuesve të tij që të shkarkojnë aplikacionin BBC dhe të ndjekin faqen e lajmeve në platformat e mediave sociale.

Roskomnadzor bllokoi gjithashtu aksesin në të paktën 31 faqe të tjera mediatike të mërkurën, kjo goditje u përshkallëzua ashpër pasi Presidenti Vladimir Putin dërguan trupa në Ukrainë.

AFP nuk ishte në gjendje të hynte në më shumë se 30 media ruse dhe të huaja nga brenda vendit.

Këto përfshinin uebsajtin e investigimit të vlerësuar Bellingcat dhe disa faqe interneti rajonale ruse si Permdaily.ru.

Uebsajtet e tyre u renditën si të bllokuara nga Roskomnadzor.

Dy media në gjuhën ruse me bazë në Izrael, ku ka një komunitet të madh rusishtfolës, u bllokuan,  Kanali 9 TV Israel dhe Vesti Israel.

Kavkazki Uzel, një uebsajt i pavarur mediatik që mbulon Kaukazin e Veriut rus, ishte gjithashtu i paarritshëm, siç ishin faqet e internetit të mediave me bazë në Ukrainë dhe Estoni.

Rusia ka kufizuar aksesin në mediat e pavarura që kur nisi fushatën e saj ushtarake në Ukrainë dhe ka bllokuar aksesin tek gjigantët globalë të teknologjisë Facebook, Twitter dhe Instagram.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb