Ministria e Jashtme e Rusisë shpalli 85 diplomatë evropianë “persona non grata” të mërkurën në përgjigje të dëbimit të dhjetëra diplomatëve rusë në disa vende evropiane.

Ndër diplomatët e dëbuar nga Moska janë 24 nga Italia, 27 nga Spanja dhe 34 nga Franca.

Ambasadori italian në Rusi Giorgio Starace u thirr në Ministrinë e Jashtme ruse “për shkak të veprimeve haptazi armiqësore dhe të pajustifikuara të Italisë në lidhje me 30 punonjësit e dëbuar të misionit diplomatik rus”, thuhet në deklaratën ruse.

Ambasadori i Spanjës në Moskë, Marcos Gomez Martinez, u thirr gjithashtu dhe “protesta e fortë u shpreh në lidhje me vendimin provokues” të autoriteteve spanjolle për të shpallur 27 diplomatë rusë në Francë “persona non grata”, tha ministria.

Diplomatët francezë u dëbuan nga Moska në përgjigje të një vendimi të Francës për të dëbuar 41 diplomatë rusë nga vendi në prill, sipas Ministrisë së Jashtme ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb