Të premten, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov u përpoq të siguronte botën për viktimat civile në ditën e dytë të pushtimit rus të Ukrainës.

“Askush nuk do të sulmojë popullin e Ukrainës”, tha ai gjatë një konference shtypi, duke i thënë CNN se “nuk kishte sulme në infrastrukturën civile”.

Megjithatë, raportet për ndërtesat e banimit dhe kopshtet e fëmijëve që janë granatuar, civilët e vrarë dhe raketat që janë gjetur në rrugët e banimit kanë ardhur që nga fillimi i ofensivës.

Videot e mediave sociale, fotot dhe imazhet satelitore të analizuara dhe të gjeolokuara nga CNN konfirmojnë se në disa raste zona me popullsi të dendur janë goditur nga forcat ruse. CNN po i drejtohet qeverisë ruse për koment.

Amnesty International, në një deklaratë për shtyp të premten, akuzoi forcat ruse për “sulme pa dallim në zonat civile dhe sulme ndaj objekteve të mbrojtura si spitalet”, duke përmendur tre shembuj, duke përfshirë një sulm të enjten pranë një ndërtese spitali në Vuhledar, në rajonin e Donetskut lindor. Ai sulm vrau katër civilë dhe plagosi dhjetë të tjerë, njoftoi Amnesty.

Këtu janë disa shembuj të gjetur nga CNN.

Harta Cnn
Harta Cnn

Kopsht në Okhtyrka, jetimore në Vorzel
Një kopsht fëmijësh në Okhtyrka, në rajonin verilindor të Sumy, u godit nga granatimet të premten, sipas disa zyrtarëve publikë. Kryebashkiaku Pavel Kuzmenko, pretendoi se granatimet u kryen nga një sistem rakete lëshimi i shumëfishtë rus uragan, duke plagosur disa fëmijë.

Lajmi për sulmin e supozuar në kopshtin Sonechko u konfirmua nga Shefi i Administratës Ushtarake Rajonale Sumy, Dmytro Zhivitsky, i cili tha se ky ishte bombardimi i tretë në Okhtyrka të premten.

Një video që qarkullon në rrjetet sociale të cilën CNN e ka vendosur në kopshtin e fëmijëve në Okhtyrka tregon të plagosur të mbuluar me gjak në tokë përpara hyrjes.

Pas sulmit të supozuar, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba akuzoi Federatën Ruse për “krime lufte”.

“Sulmet e sotme ruse në një kopsht fëmijësh dhe një jetimore janë krime lufte dhe shkelje të Statutit të Romës”, shkroi Kuleba në Twitter.

“Së bashku me Prokurorinë e Përgjithshme po mbledhim këtë dhe fakte të tjera, të cilat do t’i dërgojmë menjëherë në Hagë. Përgjegjësia është e pashmangshme”, shtoi ai.

Jetimoren e përmendi edhe Lyudmila Denisova, ombudsmeni i Rada Verkhovna për të Drejtat e Njeriut.

“Si rezultat i bombardimeve të forta të një jetimoreje në qytetin Vorzel në rajonin e Kievit, 51 fëmijë janë aktualisht në rrezik për jetën dhe shëndetin, 3 prej të cilëve kanë probleme të rënda shëndetësore dhe 15 foshnja. Dy ndërtesa të institucionit janë dëmtuar”, ajo tha.

Raketa në Bucha dhe Kharkiv
Një video u shfaq në Facebook të premten ku tregonte një predhë duke goditur asfaltin në një rrugë banimi. Përdoruesi që e postoi më pas bashkangjiti një foto të një mbetjeje në dorë me fjalët “copa është në pragun tonë”.

CNN e lokalizoi videon në një adresë banimi në Bucha, një periferi të Kievit.

Ekspertët dhe analistët me burim të hapur po debatojnë nëse raketa përmbante një municion thërrmues bazuar në pamjet.

220225182028 01 Ukraine Russia Civilians Video Intl Super 169
220225182028 01 Ukraine Russia Civilians Video Intl Super 169

Mark Hiznay, drejtor i asociuar i divizionit të armëve në Human Rights Watch tha për CNN se predha është një municion thërrmues. Pas uljes, municioni “prek një zonë të gjerë,” shpjegoi Hiznay dhe “dërgon plumba 9 mm në të gjithë vendin. Shumë e keqe.”

Një tjetër eksploziv ra në një zonë banimi në Kharkiv, një qytet në verilindje të Ukrainës.

Një imazh që qarkulloi në mediat sociale tregonte një predhë të madhe që kishte shpwrthyer nëpër një vendkalim këmbësorësh. CNN e ka vendosur imazhin në Kharkiv.

Hiznay e identifikoi armën si një motor për një raketë Smerch dhe tha se ka të ngjarë të mos ishte më e rrezikshme.

Ndërtesa e apartamenteve Chuhuiv
Një bllok apartamentesh në qytetin lindor të Chuhuiv, jashtë Kharkiv, u dëmtua në një sulm të enjten që zyrtarët ukrainas ia atribuuan forcave ruse.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës e renditi Chuhuivin si një nga objektivat e bombardimeve dhe sulmeve intensive në ditën e parë të ofensivës ruse.

Maxar publikoi imazhe të reja të një aeroporti aty pranë që ishte objektivi i mundshëm i sulmit. Në pamje mund të shihet dëmtimi i zonave të depozitimit të karburantit dhe infrastrukturës tjetër të aeroportit.

Agjencitë e lajmeve si AFP dhe Anadolu publikuan imazhe që tregonin një banor të ndërtesës së apartamenteve Chuhuiv duke qarë mes rrënojave, një grua të moshuar të mbështjellë me një batanije ulur jashtë dhe zjarrfikësit që merrnin pjesë në një zjarr brenda ndërtesës.

Të paktën një viktimë mund të shihej e shtrirë në tokë. Fotot treguan gjithashtu një krater të vetëm të madh në tokë, i cili lë të kuptohet për përdorimin e një rakete për sulmin, tha Amnesty. CNN ka gjetur vendndodhjen e vendit të sulmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb