Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se Rusia dhe Bjellorusia janë të përgatitura për paqe, por Ukraina duket se nuk dëshiron të negociojë.

Duke folur në një takim me ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, Lukashenko tha: Nëse ata duan që ne të jetojmë në paqe në rajonin tonë, të dyja Rusia dhe Bjellorusia janë të përgatitur për të.

“Nëse ata duan të luftojnë deri në fund, kjo është puna e tyre, e drejta e tyre, por për momentin as unë dhe as shërbimet tona speciale nuk i shohim të gatshëm për të zhvilluar negociatat e duhura.”

Rusia dhe Bjellorusia janë formalisht pjesë e një “shteti bashkimi” dhe janë aleatë të ngushtë ekonomikisht dhe ushtarakisht, me Moskën duke përdorur Bjellorusinë si një pikë skenë për pushtimin e saj të Ukrainës më 24 shkurt.

Bjellorusia ka thënë se nuk do të hyjë në luftë, por Lukashenko në të kaluarën ka urdhëruar trupat që të vendosen me forcat ruse pranë kufirit me Ukrainën, duke përmendur kërcënimet ndaj Bjellorusisë nga Kievi dhe Perëndimi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: