Që nga 10 tetori, rusët kanë gjuajtur më shumë se 1000 raketa dhe drone në objektet e infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

“Më shumë se 1000 raketa të rënda dhe dronë janë gjuajtur në objektet e infrastrukturës energjetike të Ukrainës që nga 10 tetori. Ne i mbijetuam tetë valëve të mëdha dhe më shumë se një duzinë goditjesh më të vogla,” tha Volodymyr Kudrytskyi, CEO i kompanisë kombëtare të energjisë Ukrenergo, gjatë një konference në Qendra Mediale në Ukrainë.

Ai tha se restaurimi i objekteve të dëmtuara, nënstacioneve kryesore dhe termocentraleve në pronësi të ndërmarrjeve private dhe shtetërore është duke u zhvilluar vazhdimisht.

Kudrytskyi gjithashtu vuri në dukje se sulmi i fundit rus në sistemin energjetik nuk pati pasoja kaq shkatërruese si ato të mëparshme dhe vlerësoi punën e njësive të mbrojtjes ajrore. Sipas vlerësimit të tij, sistemi energjetik u rikuperua mjaft shpejt pas sulmit të fundit dhe nuk u vu re asnjë çekuilibër.

Siç raportohet, Forcat e Armatosura të Ukrainës shkatërruan 14 drone Shahed natën e 6-7 dhjetorit. Më 5 dhjetor, forcat e mbrojtjes rrëzuan më shumë se 60 raketa ruse të lëshuara në një tjetër sulm masiv në Ukrainë.

Sulmet masive ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës kanë vazhduar që nga 10 tetori.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb