Rojet kufitare ruse kanë kapur dy anije nga Koreja e Veriut pasi njëra prej tyre sulmoi një anije patrullimi ruse, njoftoi të martën FSB.

FSB ka njoftuar më parë se tre roje kufitare ruse janë lënduar.

Sipas shërbimit të sigurisë ruse, një ekuipazh i një anijeje të Koresë së Veriut që transportonte më shumë se 45 vetë kryen një sulm të armatosur mbi anëtarët e një grupi vëzhgimi në bordin e një shërbimi kufitar rus në ujërat territoriale ruse në Detin e Japonisë.

FSB shtoi se rojet kufitare, të cilët janë anëtarë të këtij shërbimi, po marrin masa vendimtare për të parandaluar aktivitetet e paligjshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb