Autoritetet ruse po kërkojnë një dënim me 13 vjet burg për liderin e opozitës Alexei Navalny në një gjyq që kritikët e Kremlinit e shohin si një përpjekje për të mbajtur në burg armikun më të flaktë të Presidentit Vladimir Putin për aq kohë sa të jetë e mundur.

Navalny, i cili tashmë po vuan 2  vjet e gjysmë në një koloni penale në lindje të Moskës, është akuzuar për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës. Prokuroria e akuzon atë për përvetësim të parave që ai dhe fondacioni i tij kanë mbledhur ndër vite dhe për fyerje të një gjyqtari gjatë një procesi të mëparshëm. Navalny i ka hedhur poshtë akuzat si të motivuara politikisht.

Në fjalën e tyre përfundimtare të martën, prokuroria kërkoi 13 vjet burg dhe një gjobë prej 1.2 milionë rubla (afërsisht 10,700 dollarë). Nuk ishte menjëherë e qartë nëse Navalny pritet ta vuajë këtë dënim në të njëjtën kohë me dënimin e tij aktual apo mbi të.

Aleati kryesor i Navalny-t, Leonid Volkov, i cili është larguar nga Rusia ku po përballet vetë me çështje të shumta penale, pohoi të martën në një postim në Facebook se autoritetet duan që politikani të qëndrojë në burg “deri në fund të jetës së tij.”

Pas fjalëve përfundimtare të prokurorisë, gjyqtari shpalli një pushim të shkurtër përpara se të dëgjonte deklaratat e mbrojtjes.

Gjyqi, i cili u hap saktësisht një muaj më parë, u shpalos në një sallë gjyqi të improvizuar në koloninë e burgut disa orë larg Moskës, ku Navalny po vuan dënimin për shkelje të lirimit me kusht. Mbështetësit e Navalny-t kanë kritikuar vendimin e autoriteteve për të zhvendosur procedurat atje nga një gjykatë në Moskë, duke thënë se ajo ka kufizuar në mënyrë efektive aksesin në procedura për mediat dhe mbështetësit.

Navalny, 45 vjeç, është paraqitur në seancat i veshur me rroba burgu dhe ka mbajtur disa fjalime të hollësishme gjatë gjyqit, duke i dënuar akuzat kundër tij si false.

Navalny u arrestua në janar 2021 menjëherë pas kthimit të tij nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj duke u shëruar nga një helmim që fajësoi Kremlinin, një pretendim që zyrtarët rusë e mohuan me forcë. Menjëherë pas arrestimit, një gjykatë e dënoi atë me 2 vjet e gjysmë burg për shkeljet e lirimit me kusht që rrjedhin nga një dënim me kusht i vitit 2014 në një rast mashtrimi që Navalny këmbëngul se ishte i shtyrë politikisht.

Pas burgosjes së Navalny, autoritetet filluan një goditje gjithëpërfshirëse ndaj bashkëpunëtorëve dhe mbështetësve të tij. Aleatët e tij më të afërt janë larguar nga Rusia pasi u përballën me akuza të shumta penale dhe Fondacioni i tij për Luftën kundër Korrupsionit dhe një rrjet prej gati 40 zyrash rajonale u shpallën të jashtëligjshëm si ekstremistë,  një përcaktim që ekspozon personat e përfshirë në ndjekje penale.

Muajin e kaluar, zyrtarët rusë shtuan Navalny dhe një numër të bashkëpunëtorëve të tij në një regjistër shtetëror të ekstremistëve dhe terroristëve.

Disa çështje penale janë nisur kundër Navalny individualisht, duke bërë që bashkëpunëtorët e tij të sugjerojnë se Kremlini synon ta mbajë atë pas hekurave për aq kohë sa të jetë e mundur.

Anëtarët e ekipit mbrojtës të Navalny janë ankuar se nuk u lejuan të sillnin celularë ose laptopë që përmbajnë dosjet e çështjes në sallën e gjyqit në koloninë penale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb