Avionët luftarakë rusë kanë qëlluar në Bjellorusi nga hapësira ajrore e Ukrainës në një përpjekje për ta tërhequr vendin në luftë, ka pretenduar Ukraina.

Forcat ajrore të vendit pretenduan sot se një avion rus qëlloi në një vendbanim bjellorus pranë kufirit. Ai tha se kjo ishte një përpjekje për të tërhequr Bjellorusinë në luftën e Putinit.

Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës tha në një deklaratë në internet: “Ky është një PROVOKIM! Qëllimi është përfshirja e Forcave të Armatosura të Republikës së Bjellorusisë në luftën me Ukrainën!”

Një këshilltar i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se i forti bjellorus Alexander Lukashenko ishte në një takim me Vladimir Putin në Moskë, në kohën e sulmit. Ata i cilësuan sulmet në fshatrat bjelloruse si një operacion fals.

0 Aftermath Of Airstrike On Maternity Hospital Mariupol Ukraine 09 Mar 2022
0 Aftermath Of Airstrike On Maternity Hospital Mariupol Ukraine 09 Mar 2022

Në një intervistë televizive, këshilltari Oleksiy Arestovych tha: “Unë besoj se (komanda ushtarake bjelloruse) do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur këtë skenar.”

Putin tha kohët e fundit se kishte pasur “disa zhvendosje pozitive” në bisedimet midis vendit të tij dhe Ukrainës kohët e fundit, duke shtuar se ato vazhduan “praktikisht në baza ditore”.

Bjellorusia thuhet se ka qenë e përfshirë ngushtë në pushtimin e Ukrainës, me vendin në veri të Ukrainës që ka shërbyer si terren për trupat ruse në muajt para pushtimit.

Ajo ka pritur gjithashtu bisedime diplomatike mes të dyve. Kjo vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës vazhdon në javën e tretë. Gjatë ditëve të fundit, një spital për fëmijë dhe maternitet në Mariupol u godit nga një sulm vdekjeprurës bombardues rus.

Rusia pretendoi se sulmet ishin të rreme, por Zelensky akuzoi Rusinë për kryerjen e gjenocidit. Si rezultat i sanksioneve të vazhdueshme dhe përpjekjeve për t’u hakmarrë kundër pushtimit të Rusisë, pronari i Chelsea FC Roman Abramovich u sanksionua këtë javë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb