Rusia po kërkon t’i bashkohet Këshillit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut pasi u dëbua në prill të vitit të kaluar pas pushtimit të Ukrainës.

Rusia është renditur në faqen e internetit të Kombeve të Bashkuara si kandidate për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të të Drejtave të Njeriut për mandatin 2024-2026, që do të bëhet më 10 tetor.

Anëtarësimi bazohet në shpërndarjen e barabartë gjeografike, me dy vende të lira në grupin rajonal të Shteteve të Evropës Lindore, sipas Kombeve të Bashkuara. Rusia, së bashku me Shqipërinë dhe Bullgarinë, renditen si të shpallura kandidaturën e tyre për atë rajon deri më tani. Rusia e konsideron Këshillin e të Drejtave të Njeriut një “organ kyç në sistemet e Kombeve të Bashkuara”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: