Më herët janë raportuar shpërthime në dy fusha ajrore ushtarake shumë brenda Rusisë, ndërsa ka reaguar ministria ruse e mbrojtjes, e cila thotë se këto ishin sulme nga dronët ukrainas dhe se tre personel ushtarak rus u vranë.

Një deklaratë e ministrisë tha se ata ishin “dronë ukrainas të prodhimit sovjetik dhe fluturues të ulët” që synonin avionët luftarakë rusë me rreze të gjatë veprimi në dy baza ajrore: Dyagilevo në rajonin e Ryazanit dhe Engels në rajonin e Saratovit, të dy qindra kilometra larg Ukrainës.

Ai tha se “tre personel ushtarak rus vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën në sulmin e forcave të armatosura ukrainase”.

“Mbrojtja ajrore kapi këta dronë”, shtoi ai. “Si rezultat i rrëzimit dhe shpërthimit të fragmenteve të dronëve ukrainas në bazat ajrore ruse, ka pasur disa dëmtime të lehta të trupit të dy avionëve”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: