Në frontin e betejës, forcat e Moskës kanë nisur një sulm në territorin e Ukrainës me një sërë armësh.

Rusia ka kryer pesë sulme me raketa, 35 sulme ajrore dhe 76 sulme me sisteme të rënda raketash gjatë ditës së kaluar, tha ushtria e Ukrainës herët në mëngjes.

Infrastruktura civile në rajonet Sumy dhe Donetsk u godit. Ukraina ka zmbrapsur gjithashtu sulmet ndaj shtatë vendbanimeve në zonën e Bakhmut, shtoi ushtria.

Në një pyll rreth pesë milje nga përpara, topat shpërthyen dhe shpërthimet gjëmuan vazhdimisht në distancë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Moska ka thënë se marrja e Bakhmutit do të hapte një rrugë për të kapur të gjithë rajonin e Donetskut.

Një person është vrarë në një sulm në një qytet në rajonin lindor të Donetskut, ka thënë Volodymyr Zelenskyy.

Presidenti ukrainas tha se një raketë ruse goditi qendrën e qytetit Kramatorsk, duke vrarë një person dhe duke plagosur të paktën tre të tjerë.

Gjashtë ndërtesa të larta u dëmtuan gjithashtu në sulm, tha Zelenskyy në një postim në Telegram.
“Operacionet e shpëtimit janë ende në vazhdim”, tha presidenti.

“Shteti i keq vazhdon të luftojë kundër popullatës civile. Duke shkatërruar jetën dhe duke mos lënë asgjë njerëzore.”

Qeveria e Donetskut Pavlo Kyrylenko ka postuar foto në Telegram, të cilat duket se tregojnë pasojat e sulmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: