25 shtetasve të tjerë amerikanë janë ndaluar për një kohë të pacaktuar të hyjnë në vend në përgjigje të sanksioneve në rritje anti-ruse të Uashingtonit, njoftoi të hënën Ministria e Jashtme ruse.

Të rinjtë në listën e zezë janë anëtarë të Kongresit të SHBA, zyrtarë të rangut të lartë, njerëz të biznesit, ekspertë dhe figura kulturore, duke përfshirë Sekretaren e Tregtisë Gina Raimondo.

Moska do t’i përgjigjet me vendosmëri veprimeve armiqësore të autoriteteve amerikane, të cilat vazhdojnë një kurs rusofobik, shkatërrojnë lidhjet dypalëshe dhe përshkallëzojnë konfrontimin midis dy vendeve, tha ministria në një deklaratë.

Gjithsej 1,073 amerikanë kanë qenë nën sanksionet e Moskës, duke përfshirë ndalimin e hyrjes, tregojnë të dhënat zyrtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb