Rusia publikoi të shtunën “listën e saj të ndalimit” të përditësuar, duke ndaluar hyrjen në vend të 963 zyrtarëve dhe figurave amerikane.

Lista e përditësuar përfshinte shumicën e senatorëve amerikanë dhe anëtarëve të Dhomës së Përfaqësuesve, ish-zyrtarë dhe zyrtarë aktualë të qeverisë, gazetarë, personel ushtarak, avokatë, qytetarë, CEO – dhe madje edhe disa individë të vdekur.

Arizona për një kohë të gjatë. Senatori John McCain dhe zëvendësdrejtoresha e Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes, Melissa Drisko, të cilët vdiqën në vitin 2018, u përfshinë në listë.

Rusia synoi gjithashtu Hollivudun, me aktorin Morgan Freeman dhe aktorin/regjisorin Rob Reiner. Në vitin 2017, Reiner u përfshi në promovimin e grupit Komiteti për Hetimin e Rusisë dhe Freeman u shfaq në një video në faqe.

Mike Pompeo, ish-sekretar i shtetit nën Presidentin Donald Trump, ishte gjithashtu në listë. Ai foli më parë me presidentin rus Vladimir Putin për ndërhyrjen e saj në zgjedhjet në zgjedhjet amerikane.

”Në një deklaratë, ministria tha se njerëzit përfshinin “nxitjen e rusofobisë” dhe shtoi se “kundërsanksionet ruse janë të domosdoshme dhe të drejtuara për të bërë regjimin në pushtet të SHBA, i cili përpiqet të imponojë një “rend botëror të bazuar në rregulla” neokolonial për pjesën tjetër. bota, të ndryshojë sjelljen e saj duke realizuar një realitet të ri gjeopolitik”.

Në një njoftim të veçantë të shtunën, Ministria e Jashtme ruse njoftoi gjithashtu emrat e 26 kanadezëve të ndaluar të hyjnë në vend, duke përfshirë kryeministrin Justin Trudeau dhe gruan e tij Sophie Gregoire Trudeau.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb