Rusia ndërpret furnizimin me gaz natyror në Finlandë. Kompania shtetërore finlandeze e energjisë Gasum tha se vendimi erdhi pasi vendi nordik refuzoi të paguante furnizuesin Gazprom në rubla.

Gazi, tha kompania, tani do të furnizohet nga burime të tjera përmes tubacionit Balticconnector, i cili lidh Finlandën me Estoninë.

“Ne jemi përgatitur me kujdes për këtë situatë dhe do të mund të furnizojmë me gaz të gjithë klientët tanë në muajt dhe vitet e ardhshme”, siguroi CEO i Gasum, Mika Ëiljanen, duke e cilësuar vendimin si “të mjerueshëm”, raporton tgcom.

Gasum paralajmëroi që të mërkurën se Rusia mund të ndërpresë furnizimin me gaz për shkak të një konflikti rreth pagesës në rubla. Shumica e gazit që përdoret në Finlandë vjen nga Rusia, por gazi përbën vetëm rreth 5 për qind të konsumit të tij vjetor të energjisë. Rusia ka pezulluar më parë furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë, të cilat refuzuan të paguajnë në rubla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: