Rusia tha të mërkurën se kishte vendosur sanksione ndaj 398 anëtarëve të Kongresit të SHBA në shenjë hakmarrjeje ndaj Uashingtonit që kishte vënë në listën e zezë qindra ligjvënës rusë muajin e kaluar.

“Sanksionet pasqyrë” të Moskës përfshijnë “udhëheqjen dhe kryetarët e komiteteve të dhomës së ulët të Kongresit të SHBA”, tha ministria e jashtme ruse në një deklaratë.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së më 24 mars njoftoi sanksione kundër 328 anëtarëve të Dumës Shtetërore Ruse.

Pasi Presidenti rus Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainën pro-perëndimore më 24 shkurt, Perëndimi vendosi sanksione dobësuese ndaj Moskës, duke përfshirë përjashtimin e disa bankave nga sistemi SWIFT, një embargo qymyri dhe kufizime të reja në investime.

“Njoftimet e mëtejshme të kundërmasave ruse janë planifikuar në të ardhmen e afërt”, duke përfshirë shtimin e më shumë amerikanëve në listën e sanksionuar, tha Moska në deklaratën e së mërkurës.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb