Shtëpia e Bardhë i përcolli privatisht Indonezisë se Rusia nuk duhet të lejohet të marrë pjesë në samitin e G20 të këtij viti, megjithëse presidenti i vendit njoftoi të premten se Presidenti Vladimir Putin kishte pranuar një ftesë për të marrë pjesë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki vuri në dukje se samiti ishte ende gjashtë muaj larg dhe nuk dha një përditësim nëse Presidenti Biden do të merrte gjithashtu pjesë. Por ajo tha se pikëpamjet e tij ishin të qarta se Rusia nuk duhet të ishte atje.

“Presidenti ka shprehur publikisht kundërshtimin e tij ndaj pjesëmarrjes së Presidentit Putin në G20,” tha ajo.
Kuptimi i Shtëpisë së Bardhë ishte se Indonezia e ftoi Putinin të merrte pjesë përpara pushtimit rus të Ukrainës, tha ajo.

Megjithatë, në një deklaratë që konfirmon pranimin e ftesës nga ana e Rusisë, presidenti indonezian Joko Widodo tha, “Indonezia dëshiron të bashkojë G20. Mos lejoni që të ketë një ndarje. Paqja dhe stabiliteti janë çelësat e rimëkëmbjes dhe zhvillimit të ekonomisë botërore.”

Indonezia i ka bërë gjithashtu një ftesë Ukrainës për të marrë pjesë si mysafir, një hap që Psaki tha se SHBA e mirëpriti, por ajo tha se ishte shumë herët për të thënë se si do të dukej samiti.

“Është gjashtë muaj larg. Pra, ne nuk dimë si të parashikojmë, nuk mund të parashikojmë në këtë pikë se si do të duket”, tha ajo, duke shtuar, “Ne kemi përcjellë pikëpamjen tonë që nuk mendojmë se ata duhet të jenë pjesë e po ashtu edhe publikisht dhe privatisht.”

Psaki tha se nuk kishte indikacione se Rusia ishte e gatshme të angazhohej në diplomaci serioze.

“Ka shumë gjëra që mund të ndodhin nga tani në atë kohë, por sigurisht që nuk kemi parë një tregues deri më sot të planit të Rusisë për të marrë pjesë në bisedimet diplomatike në mënyrë konstruktive,” tha ajo. “Shpresa jonë sigurisht që do të ndryshojë, sepse padyshim që bisedimet dhe bisedat diplomatike janë mënyra për t’i dhënë fund këtij konflikti dhe Presidenti Putin mund t’i japë fund kësaj nesër, mund t’i japë fund kësaj tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb