Kërcënimet e drejtpërdrejta të Rusisë kundër Finlandës dhe Suedisë të cilat kërkojnë t’i bashkohen NATO-s brenda disa ditësh, janë kthyer në qendër  të vëmendjes së fundmi në Europë, ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon pa asnjë perspektivë paqeje.

Shtëpia e Bardhë është shprehur hapur për mbështetjen ndaj Finlandës dhe Suedisë.

Ministria e Jashtme ruse tha gjithashtu në një deklaratë se kishte paralajmëruar qeverinë finlandeze: “Rusia do të duhet të hakmerret, si ushtarakisht ashtu edhe teknikisht, në mënyrë që të ndalojë kërcënimin e sigurisë së saj kombëtare”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb