Kompania më e madhe ruse e naftës ka raportuar një rritje të fitimeve pavarësisht se është sanksionuar për luftën në Ukrainë.

Rosneft tha se fitimet e saj neto të gjashtëmujorit ishin rritur 13.1 për qind në 7.2 miliardë dollarë, pavarësisht ‘faktorëve të jashtëm të pafavorshëm’ siç është ekonomia e tankeve të Rusisë.

Kjo për shkak se çmimi i naftës u rrit pas pushtimit të Putinit , duke i lejuar kompanisë të fitonte më shumë pavarësisht se BE-ja ndaloi 90 për qind të importeve ruse të naftës.

Kjo u reflektua edhe në të ardhurat e kompanisë, të cilat u rritën me 32.5 për qind në 86.7 miliardë dollarë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: