Rusia ka paralajmëruar Suedinë dhe Finlandën se do të ketë kenë pasoja nëse anëtarësohen në NATO.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova është shprehur se Rusia i ka bërë të gjitha paralajmërimet e saj publikisht.

“Ne i kemi bërë të gjitha paralajmërimet tona publikisht. Suedia e Finlanda e dinë shumë mirë këtë dhe nuk kanë përse habiten nëse do të përballen me reagime nga ana jonë”, ka thënë ajo.

Parlamenti i Finlandës do të hapë sot një debat nëse do të kërkojë anëtarësimin në NATO, pasi pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një rritje të mbështetjes politike dhe publike për t’iu bashkuar aleancës ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: