Kremlini po përgatitet për një raund të dytë mobilizimi dhe planifikon të rekrutojë deri në 700,000 burra, ka pohuar këshilltari i ministrisë së punëve të brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko.

Në shtator, presidenti Vladimir Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm në Rusi për të “siguruar sigurinë e popullit dhe popullit tonë në territoret e çliruara”.

Në atë kohë, ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu tha se Rusia do të rekrutonte 300,000 rezervistë për të mbështetur ushtrinë e saj, por më vonë filluan të shfaqeshin raporte se autoritetet ruse po rekrutonin gjithashtu njerëz të pastrehë për të rimbushur fuqinë e tyre ushtarake.

Tani, Gerashchenko ka pohuar se një raund tjetër mobilizimi mund të jetë në horizont për Rusinë në janar.

Nëse pretendimet janë të vërteta, kjo sugjeron se Rusia po përgatitet për një konflikt të gjatë dhe gjithashtu se lufta e Moskës në Ukrainë nuk po shkon ashtu siç e kishte parashikuar zoti Putin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: