Trupat ruse janë ende duke u përpjekur të vendosin kontrollin e plotë të qytetit port ukrainas të Mariupolit, thotë Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Kapja e Mariupolit nga Rusia, nëse ndodh, do të jetë psikologjikisht domethënëse për të dyja palët në këtë luftë.

Një fitore ruse në Mariupol do t’i mundësonte Kremlinit t’i tregonte popullatës së tij – përmes mediave të kontrolluara nga shteti – se Rusia po i arrinte qëllimet e saj dhe po bënte përparim.

Ja çfarë deklaroi tjetër shtabi i përgjithshëm ukrainas:

Rusia po vazhdon bllokadën e pjesshme në qytetin e Kharkiv, ku ushtria e Ukrainës ka zmbrapsur Rusinë prej javësh.
Dhjetë sulme janë zmbrapsur në rajonet e Donetsk dhe Luhansk, me disa transport ushtarak të shkatërruar
BBC nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur këto raporte.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb