Forcat ukrainase kanë arritur të përballojnë tentative të shumta avancimesh nga ushtria ruse në rajonin e Donbasit. Kështu pretendojnë anëtarët e ushtrisë britanike.

Në një nga ditët më dramatike të luftës, Moska goditi më shumë se 1200 objektiva ndërsa nisi ofensivën e saj në Ukrainën lindore .

Në atë që ka të ngjarë të jetë beteja përfundimtare për Ukrainën, Rusia u përpoq të çante vijën e frontit mbrojtës prej 300 miljesh të forcave të Kievit .

Por ajo vazhdoi të ndikohet nga ‘sfidat mjedisore, logjistike dhe teknike’, tha Ministria e Mbrojtjes (MM), duke shtuar se vendi ende po dështon në ‘arritjen e synimeve të tij aq shpejt sa do të donte’.

Departamenti i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar shkroi: ‘Granatimet dhe sulmet ruse në vijën e kontrollit të Donbasit vazhdojnë të rriten, me ukrainasit që zmbrapsin përpjekjet e shumta të avancimeve nga forcat ruse.

“Aftësia e Rusisë për të përparuar vazhdon të ndikohet nga sfidat mjedisore, logjistike dhe teknike që i kanë goditur deri tani, të kombinuara me qëndrueshmërinë e forcave të armatosura të Ukrainës shumë të motivuara.”

Ai vazhdoi: “Paaftësia e Rusisë për të shuar rezistencën në Mariupol dhe sulmet e saj pa dallim, të cilat kanë dëmtuar popullsinë civile rezidente, janë tregues i dështimit të tyre të vazhdueshëm për të arritur qëllimet sa më shpejt.”

Duke informuar ministrat e kabinetit në mëngjes, Boris Johnson e përshkroi gjendjen e vështirë të Ukrainës si ‘të rrezikshme’, me Vladimir Putinin në dukje të vendosur për të kërkuar fitoren ‘pavarësisht nga kostoja njerëzore’.

Ministrat u informuan nga një zyrtar i lartë i sigurisë kombëtare, i cili tha se faza e re e luftës, duke u fokusuar në rajonin e Donbasit, ka të ngjarë të jetë “një konflikt i pafuqishëm” që mund të zgjasë “disa muaj”.

Bombardimi ajror i Rusisë, i cili filloi në orët e para dhe vazhdoi gjatë gjithë ditës, u përqëndrua në objektivat rreth Luhansk dhe Donetsk, zona industriale e vendit që prodhon qymyr dhe çelik.
Ministria e Mbrojtjes e Moskës tha se ‘raketat me bazë ajrore me precizion të lartë’ kishin goditur 13 pozicione ukrainase në Donbas, duke përfshirë qytetin e Slavyansk, ku me sa duket u goditën 60 objektiva ushtarakë ukrainas.
Pas një bombardimi të gjatë dhe të rëndë, forcat e Putinit më pas pushtuan qytetin e Kreminës, duke lënë, sipas zyrtarëve lokalë, të paktën 200 civilë të vdekur.

“Në realitet ka shumë të tjera,” tha guvernatori rajonal i Luhansk, Serhiy Haidai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb