Rusia pretendoi se mori kontrollin e një fshati në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk .

Një deklaratë e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse pohoi se trupat e saj kapën Andriivka , që ndodhet 13 kilometra (8 milje) në jug të qytetit Bakhmut .

Bakhmut është një qendër e rëndësishme transporti dhe logjistike në rajonin e Donetskut që ishte vendi i përleshjeve intensive midis forcave ruse dhe ukrainase për muaj të tërë përpara se të kapej nga Moska në maj të vitit të kaluar.

Deklarata pohoi më tej se trupat ruse e përmirësuan situatën përgjatë vijës së frontit me Ukrainën dhe mundën trupat ukrainase pranë vendbanimeve Kostiantynivka, Rozdolivka dhe Chasiv Yar.

Autoritetet ukrainase nuk i kanë komentuar ende pretendimet dhe verifikimi i pavarur i pretendimeve të Rusisë është i vështirë për shkak të luftës në vazhdim.

Një ditë më parë, Rusia pretendoi gjithashtu se kishte pushtuar fshatin Klishchiivka, që ndodhet rreth 3.8 kilometra (2.3 milje) në veri të Andriivka.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: