Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, vjen një ditë pasi vendet anëtare të NATO-s nisën stërvitjet e tyre vjetore në Baltik.

Nga ana e NATO-s, po marrin pjesë 6,000 personel, 50 anije dhe më shumë se 45 avionë – me Finlandën që merr pjesë për herë të parë si anëtare e aleancës, tha Marina e Shteteve të Bashkuara.

Në anën tjetër, ushtria ruse tha se deri në 40 anije dhe varka, 25 avionë dhe rreth 3,500 personel do të marrin pjesë në stërvitjet e saj, të cilat janë planifikuar të zgjasin deri më 15 qershor.

Moska gjithashtu filloi stërvitjet në Detin e Japonisë dhe në Detin e largët lindor të Okhotsk të hënën, të cilat do të përfshijnë mbi 60 anije luftarake dhe anije mbështetëse nga flota e saj e Paqësorit.

Lajmi vjen një ditë pasi kreu i Forcave Tokësore të Ukrainës tha se trupat e vendit arritën dy fitore të vogla përgjatë vijës së parë të fushës së betejës me Rusinë në provincat e Donetskut dhe Luhanskut.

Ndërsa vija e frontit ka qenë statike për muaj të tërë, armiqësitë në Donetsk verior dhe disa pjesë të Luhansk “vazhdojnë pothuajse gjatë gjithë kohës”.

Luhansk dhe Donetsk përbëjnë rajonin e Donbasit të Ukrainës, një qendër industriale kur separatistët e mbështetur nga Rusia morën kontrollin e dy territoreve dhe shpallën republikat separatiste në vitin 2014.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb