“Shtetet baltike i bëjnë thirrje NATO-s për mbrojtje, ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon të jetë shqetësuese”, shkruan The Times.

Nikita Hrushovi dikur e përshkroi dikur Berlinin Perëndimor një ishull në territorin e NATO-s, duke u shprehur: “Sa herë që dua të bëj Perëndimin të bërtasë, shtrydh Berlinin”.

Sot pika e presionit maksimal është Hendeku Suwalki, një shtrirje prej 60 miljesh e terrenit kufitar polako-lituanez që kalon midis Bjellorusisë, një post de facto i forcave të armatosura ruse dhe enklavës ushtarake ruse të Kaliningradit.

Në qarkun Suwalki , distrikti fqinj polak, grupet e banorëve kanë filluar t’i bëjnë thirrje qeverisë për të ndërtuar strehimore në rast të një sulmi rus . 

“Ne menduam se jetonim në një vend të sigurt në Evropë dhe menduam se ajo që ka ndodhur tani në Ukrainë ishte e pamundur,” tha Daniel Domardzki, kreu i një organizate të komunitetit lokal.

9306d10964af1ece5cd51f9e2f3bb00c

“Nuk ndihem i frikësuar tani, ne po e jetojmë jetën tonë normalisht,  por kemi të bëjmë me një të çmendur. Nuk e dimë se çfarë do të bëjë Putin. Mediat nuk e prisnin këtë pushtim në shkurt. Në 1939 Stalini gjithashtu nuk e priste sulmin e Hitlerit.”, ka thënë më tej ai.

Ndërsa liderët e NATO-s u mblidhen në Madrid për samitin më të rëndësishëm të aleancës në më shumë se një dekadë, tensioni mbi Hendekun Suwalki është një kujtesë e mprehtë se aksionet kanë qenë rrallë më të larta që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Me një goditje të vetme përgjatë këtij aksi Rusia mund të shkëputë Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë nga aleatët e tyre në Evropën Qendrore dhe Perëndimore, duke shkëputur linjat e furnizimit dhe përforcimet dhe duke krijuar një front të vazhdueshëm që shkon nga Balltiku në Detin e Zi.

“Është vetëm një kërcim i shkurtër për ushtrinë ruse”, tha për Agjencinë Gjermane të Shtypit, gjeneral-lejtnant Bernd Schütt, komandanti i ri i forcave të armatosura gjermane, përgjegjës për grupin e betejës së NATO-s në Lituani.

“Këtu rreziku që Rusia të testojë vullnetin dhe aftësinë e NATO-s për të mbrojtur veten është mjaft i madh. Ai mund të shpërndajë trupa në këtë hapësirë ​​mjaft shpejt dhe më pas të ekzekutojë një goditje të parë, për shembull duke vendosur parashutistët.”, ka thënë ai.

Moska ka filluar të krijojë aludime se mund të bëjë pikërisht këtë.

Javën e kaluar Lituania shkaktoi tension tek autoritetet ruse, me zbatimin e sanksioneve te Bashkimit Evropian për trenat e mallrave që dërgojnë qymyr, çelik, elektronikë dhe produkte të tjera thelbësore në Kaliningrad.

Propagandistët rusë kanë folur për kërcënime për të kapur një “korridor” të territorit të Lituanisë për të rivendosur linjën e shpëtimit të Kaliningradit të tranzitit të mallrave.

“Në thelb Lituania ka vënë në pikëpyetje kufijtë e saj”, tha Dmitry Rogozin, një tjetër aleat i Putinit që tani drejton agjencinë ruse të hapësirës Roscosmos, duke shtuar: “Lituania e ka qëlluar veten jo vetëm në këmbë, por edhe në kokë”.

Gjatë ditëve të fundit Rusia ka ndezur makinerinë e saj të dezinformimit dhe të luftës kibernetike.

Pjesë të mëdha të infrastrukturës kritike në internet të Lituanisë, duke përfshirë aeroportet, hekurudhat dhe rrjetin elektrik të saj, janë nën sulm të ashpër kibernetik nga Killnet, një rrjet hakerash të lidhur me shtetin rus.

Në realitet, leva e Putinit mbi Lituaninë është zhdukur plotësisht. Tregtia dypalëshe, duke përfshirë naftën dhe gazin rus, është tkurrur deri në pikën ku Rusia tani përbën pothuajse 2 për qind të eksporteve të shtetit baltik.

Lituania ende merr pak nga energjia e saj elektrike nga rrjeti i epokës sovjetike që ndan me Rusinë, Bjellorusinë dhe dy fqinjët e saj baltikë, por ajo është e përgatitur për çdo lloj ndërprerjeje.

Meqenëse Rusia ka kaq pak opsione joushtarake për të shantazhuar Lituaninë dhe meqenëse forcat e NATO-s në shtetet baltike janë ende relativisht të pakta, zyrtarët perëndimorë po përpiqen të gjejnë mundësinë e jashtme të një pushtimi që do të hetonte gatishmërinë e aleancës për të mbrojtur territorin e saj.

“Kur keni forca ushtarake ruse dhe ato udhëhiqen nga budallenj, mund të prisni gjithçka”, tha Arvydas Anusauskas, ministri lituanez i mbrojtjes, javën e kaluar.

Shumica e vendasve në Suwalki, në anën polake të kufirit, duken të patrazuar dhe kanë besim të fortë në fuqinë parandaluese të ombrellës atomike të NATO-s.

“Nuk dua të mendoj për këtë, sepse nuk dua që të më prishë ditën,” tha Slawomir Klof, 43 vjeç, një marangoz.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: