Ne boten e fese vlen vetem besimi, “mos e ver Perendine ne prove”.
Ne boten e shkences vetem prova vendos cfare eshte e vertete dhe cfare nuk mund te mbahet me si e vertete.
Sa here shkruan I trust science, nje iluminist vdes. (Kujdes, ky mendim i drejtohet vetem kampit te atyre qe perpiqen te arsyetojne, jo kampit te atyre qe fantazojne)
Ne qe jemi vaksinuar, nga njera ane jemi perpjekur vete te lexojme e te kuptojme shifra aq sa kemi mundur, nga ana tjeter kemi pasur dhe besimin se institucionet shkencore nuk po na genjejne.
Institucionet shkencore nuk perputhen 100% me “shkencen”.
Sikur sot te ishte 1500-a, ne do besonim se Dielli rrotullohet rreth Tokes (e thote shkenca), kurse videot e Copernicus (shkencetar, por kunder asaj qe mendonte establishmenti shkencor) ndoshta do ishin fshire nga Youtube.
Mungesa totale e besimit, e nje mase kritike te shoqerise, se institucionet po u thone te verteten eshte problem politik global me pasoja shume me te renda ne te ardhmen se virusi sot.
Kjo vjen edhe sepse autoritetet vertet kane genjyer.
Sic kunderpergjigjet ne debate nje shoku im quasikonspiracionist: “ato armet e shkaterrimit ne mase ne Irak, i gjetet ju apo po i kerkoni akoma?”.
Kur ky mosbesim behet total, jemi ne epoken post truth, kur nuk ka me rendesi cila eshte e verteta, po vetem ajo qe beson secili, nuk ka me dialog, por vetem perplasje.
Keto jane muhabete te gjata, por ne thelb, sa me shume transparence aq me pak mosbesim.
Ne buletinin e perditshem dua te degjoj edhe:
sa prej te infektuarve qe zbulojme cdo dite jane te riinfektuar, sa jane te vaksinuar dhe me cilen vaksine?
sa prej te shtruarve ne spital dhe te vdekurve jane te pavaksinuar, sa jane te vaksinuar dhe me cilen vaksine?
Te gjitha keto te dhena jane ne sistem dhe mund te nxirren lehtesisht dhe shume shpejt per cdo individ.
Ajo shifra pa asnje detaj qe jep komiteti nje here ne muaj nuk vlen per te krijuar nje gjykim te pavarur.
Keni per te pare qe, sa me te hapur te jeni me publikun, aq me te mencura do jene zgjedhjet e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb