Nga Korça, në një lidhje direkte për “News 24” dhe “BalkanWeb”, kandidati i Partisë Demokratike në Qarkun e Korçës, Ervin Salianji, tregoi se deri më tani PD dhe koalicioni i saj kanë rezultuar fitues.

Ai tha se PD ka siguruar 5 mandate, ndërsa shtoi se po lufton të 7, pasi janë në proces numërimi lagjet e qytetit që gjithmonë janë konsideruar si të djathta.

“Nuk e di si quhesh fitues sepse neë këto momente jemi 2000 vota para PS si koalicion. Ne kemi arritur mandatin e 5 dhe po luftojmë të 6. Janë numëruar bastionet e Partisë Socialiste, kemi rritje me 1200 vota në Kolonjë, ata që janë votues tradicionalisht në Korçë, ka rënie të numrit dhe rritje të PD. Po hapet edhe zona që mbuloj dhe jemi më shumë se dyfishin në rezultatet.

Ne do të arrimë të marrim mandatin e 6 për pak, mandatin e 5 kemi siguruar. Pak përqindje i duhet LSI që të sigurojë mandatin e parë. Janë mbyllur disa njësi, ku ka fituar PD. Buçimasi, Starova, ka fituar PD dhe vijojmë me kutitë të votimit që janë lagjet që kanë votuar PD. Unë po them diferencës që ka pasur PS dhe PD. Ne nuk kemi vonesa, po përshpejtojmë çdo lloj problematike, unë s’e kam ndjek si janë kutitë e votimit në Shqipëri.

Këtu kanë përfunduar në Kolonjë, nuk ka përfunduar as çereku i votave në Devoll që voton historikisht PD. PS ka rënie të numrit të votave, ne sot jemi më shumë se 5 mandate, mund të arrijmë në një rezultat prej 7 mandatesh si koalicion, pra PS dhe LSI”, u shpreh Salianji.

Do pranohet rezultati i zgjedhjeve?

Ervin Salianji: Ne kemi bërë thirrje për dalje masive për votim, të mos ndalohet procesi i numërimit.

Nuk e di, këtë e kanë ndërkombëtarët, ne, duam të përfundojë sa më shpejt procesi dhe të jetë fitorja.

Për pjesën tjetër, do të jemi këtu dhe do të diskutojë. Me kaq sa kanë dalë, them se jemi fitues, qendrat e votimit që s’janë numëruar janë të PD.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: