Mario Draghi nga parlamenti i Italisë bëri thirrje për një armëpushim në Ukrainë dhe fillimin e bisedimeve për t’i dhënë fund luftës. Por, ai theksoi se negociatat e Kievit me Moskën do të ishin të mundshme vetëm nga një pozicion fuqie. “Nëse sot mund të flasim për një përpjekje për dialog, kjo është falë faktit që Ukraina ka arritur të mbrohet në këto muaj lufte”, tha kryeministri italian. Ishte një mesazh për ata deputetë që votuan në favor të dërgimit të armëve në Ukrainë në mars, por tani kanë ndryshuar mendje, duke argumentuar se dërgimi i më shumë armëve vetëm do të zgjasë armiqësitë.

Pikëpamja e tyre tingëllon me e njëjtë edhe më një pjesë të gjerë të opinionit publik, duke reflektuar një qëndrim shumë italian ndaj Rusisë dhe konfliktit të armatosur që Draghi, duket se synon ta trajtojë. Italia ka dërguar raketa tokë-ajër Stinger, mortaja, armë antitank dhe mitralozë, por figurat me ndikim të përfshirë në koalicionin qeverisës të Draghit janë rreshtuar për të thënë ‘mjaft’, mes tyre Matteo Salvini, lideri i partisë së djathtë ‘Liga’ dhe lideri i ‘Pesë Yjeve’, Giuseppe Conte, i cili ka kërkuar një tjetër votë.

Ankesat janë në kontrast me qëndrimin më të ashpër të Draghit ndaj Rusisë, që thuhet se përfshin sanksione ndaj bankës qendrore të Rusisë. Fjalimi i tij vjen pas takimit dje me kryeministren finlandeze Sanna Marin. Kryeministri ka mbështetur kërkesën e kombit të saj për t’u bashkuar me NATO-n; diçka që Salvini paralajmëroi se do të provokonte Rusinë. Muajin e kaluar, duke komentuar lëvizjet për të kufizuar blerjen e gazit rus, Draghi iu tha italianëve: “Doni të kemi paqe apo dëshironi të keni kondicionerin?”

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në parlament ai e përfundoi fjalimin e tij me një kujtesë të prerë se “qeveria synon të vazhdojë të ecë në përputhje me rezolutën” për dërgimin e armëve. Megjithatë, fërkimet në koalicionin e tij pasqyrojnë se disa nga mbështetësit e tij kanë lidhje të gjata me Putinin, duke filluar nga Salvini. Ky i fundit dikur pozoi me një bluzë të Putinit në Sheshin e Kuq dhe partia ‘Liga’ nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Bashkësinë e Putinit, Partia e Rusisë.
Manlio Di Stefano, ministër i ri i Jashtëm, i cili ka kundërshtuar sanksionet ndaj Rusisë, e përkufizoi Ukrainën si një “shtet kukull të NATO-s” në 2016. Ai tha në një takim në Moskë “Rusia e Bashkuar”, ndërsa shtoi se Italia duhej të shmangte të qenit “skllave” për NATO-n.

Një mbështetës i tretë i Draghit, ish-kryeministri dhe udhëheqësi i ‘Forza Italia’, Silvio Berlusconi, vizitoi Krimenë me Putinin në 2014 pasi Rusia e aneksoi atë, ndërsa ndau një shishe verë 240-vjeçare nga një kantinë lokale me liderin rus. Këtë javë Berlusconi, kundërshtoi dërgimin e armëve dhe kritikoi Jens Stoltenberg, sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, për mosnjohjen e “pavarësisë” së Donbasit nga Ukraina.

Draghi, një ish-guvernator i Bankës Qendrore evropiane, i cili u zgjodh vjet për të drejtuar qeverinë italiane pasi ajo u rrëzua, synon të japë dorëheqjen përpara zgjedhjeve të përgjithshme vitin e ardhshëm. Gati gjysma e italianëve kanë kundërshtuar dërgimin e armëve në Ukrainë, më shumë se 29 për qind që e mbështetën masën, ndërsa në një sondazh të ri këtë javë 46 për qind thanë se Rusisë duhet t’i dorëzohej Krimea dhe territori që ajo tani pushton në pjesën tjetër të vendit për t’i dhënë fund luftës. Ky ishte dyfishi i numrit të atyre që argumentuan se Ukraina duhet të luftojë për të rifituar tokën e saj. Të pyetur nëse besonin se lejimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të rriste rrezikun e luftës me Rusinë, 45 për qind thanë ‘po’.

“Politika po ndjek opinionin publik. Italianët nuk e pëlqejnë luftën dhe konfliktin më shumë se çdo komb tjetër që njoh”, tha shkrimtari dhe komentatori Beppe Severgnini. “Britania nuk ka pasur luftë në territorin e saj për 1000 vjet, ndërsa Italia ka parë nazistët, spanjollët, austriakët, arabët. Është në ADN dhe ne po shohim reagimin e njerëzve që kanë vuajtur.”. Livio Di Lonardo, një shkencëtar politik në Universitetin Bocconi në Milano, vuri në dukje një sondazh të vitit 2021 që tregonte se italianët ishin të dytët pas grekëve në Evropë për mbështetjen për Putinin.

Andrea Cangini, një senator me partinë ‘Forza Italia’ të Berlusconit, mbajti një fjalim befasues në Senat këtë muaj, duke zbuluar “me siklet të sinqertë” se si dikur ishte “magjepsur” nga Putini, duke admiruar “vendimmarrjen e tij, aftësinë e tij për të ndikuar në ngjarje”. Tani, tha ai për The Times, ishte pro dërgimit të armëve në Ukrainë dhe po përpiqej të bindte italianët të mendonin si ai. “Ne duhet të edukojmë publikun, i cili beson se pozicioni i Evropës dhe NATO-s është përgjegjës për rritjen e çmimeve dhe bllokimin e eksporteve,” tha ai.

Matteo Renzi, ish-kryeministër, ia atribuoi prirjet pro-ruse të shumë italianëve vite të tëra lajmesh dhe propagandash të frymëzuara nga Rusia që qarkullojnë nëpër mediat sociale. Ai kujtoi një takim të vitit 2016 mes tij dhe Barack Obamës, David Cameron, François Hollande dhe Angela Merkel, në të cilin u diskutua tema.

“Hollande tha: “Ne kemi një problem” me propagandën ruse dhe lajmet e rreme”, tha ai. “Unë rashë dakord, por Cameron e hodhi poshtë atë. Më pas, muaj më vonë ai kuptoi se për çfarë po flisnim kur humbi referendumin e Brexit, në të cilin lajmet e rreme ruse luajtën një rol.”

Nathalie Tocci, kreu i IAI-t dhe analiste e emisioneve televizive, arriti në përfundimin se një paragjykim jo aq delikat pro-rus ishte ende i dukshëm në mediat italiane ku shumë të ftuar pretendonin se pushtimi i Putinit ishte provokuar nga perëndimi. Një “debat i shtrembëruar mediatik” kishte shtrembëruar opinionin publik, tha Tocci, e cili tani refuzon të dalë në TV. “Njerëzve u thuhet se dërgimi i armëve do të shkaktojë përshkallëzim dhe jo paqe.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: