FRANCE

Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë.

Një nga një, drejtuesit e klubit të demokracive të mëdha liberale kanë mbërritur në jugperëndim të Francës ndërkohë që presidenti amerikan, Donald Trump ka qenë i fundit, në bordin e avionit “Air Force One”, i cili është shfaqur në mesditë në Bordeaux. Ai shoqërohej nga bashkëshortja e tij Melania Trump. Zonja e parë e SHBA –së kishte veshur në fustan elegant të verdhë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Përkrah presidentit amerikan, Angela Merkel, Boris Johnson, Giuseppe Conte, Shinzo Abe dhe Justin Trudeau do të shënojnë fillimin e samitit duke u gjendur rreth Emmanuel Macron për një darkë jozyrtare në farin e Biarritzit me pamje nga Atlantiku.

Rreth specialiteteve të vendit bask, ata do të diskutojnë për një nga çështjet që është shfaqur minutat e fundit, zjarret në pyjet e Amazonës, një prej mushkërive të gjelbëra të Tokës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb