Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi kryeministrin britanik Rishi Sunak për udhëheqjen që ai thotë se Mbretëria e Bashkuar ka treguar në ndërtimin e një koalicioni ndërkombëtar për të ndihmuar Ukrainën të blejë avionë luftarakë F-16.

Dyshja u takuan gjatë një takimi dypalësh të shtunën në Hiroshima, Japoni, gjatë samitit të G7, sipas një leximi nga Presidenca ukrainase.

Në fillim të kësaj jave, Britania dhe Holanda njoftuan planet për të ndërtuar një “koalicion ndërkombëtar” për të ndihmuar Ukrainën të prokurojë avionë luftarakë F-16 “në këtë moment kyç në rezistencën ndaj pushtimit të Putinit”, tha të martën një lexim i Downing Street.

Marrja e avionëve luftarakë F-16 ka qenë një fokus kyç për liderin ukrainas kohët e fundit, duke theksuar në një fjalim të regjistruar në Samitin e Demokracisë në Kopenhagë të hënën se F-16 do të ndihmonin Ukrainën në “mbrojtjen e lirisë”.

Dje, presidenti i SHBA Joe Biden u tha udhëheqësve të G7 se ai do të mbështesë përpjekjet e përbashkëta dhe do të trajnojë pilotët ukrainas në avionët e gjeneratës së katërt, përfshirë F-16, një kthesë e fortë nga lideri amerikan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb