Ish-kryeministri Sali Berisha ka lëshuar një lumë me akuza në lidhje me takimin e tre liderëve të Ballkanit, kryeministrit Edi Rama, presidenti Aleksandër Vuçic dhe Zoran Zaev, në kuadër të samitit të Ohrit.

Përmes një reagimi në ‘Facebook’, Berisha pohon se ky takim është një sukses për Vuçiç, i cili me ndihmën e Ramës po kërkon të krijojë Serbinë e Madhe.

Mes të tjerash Berisha citon burime të tij diplomatike që e informojnë se në takimin e Nishit, Vuçiç ka rënë dakord me Ramën për përjashtimin e Kosovës.

Postimi i plotë
Takimi i Ohrit, sukses i serbomadhit Vuçiçit ne krijimin e Jugosllavise se Re me ndihmen e Zografit Bis!
Miq, me paktin e Nishit, ne nje akt perçares antikombetar Zografi Bis perseriti pike per pike paktin Tito – Enver te bashkimit doganor ne kuadrin e shnderrimit te Shqiperise ne republike te 7-te te Jugosllavise.
Burime shume te sigurta diplomatike kane informuar se serbomadhi Vuçiç ne Nish kishte rene dakord me Zografin Bis per perjashtimin e Kosoves nga Pakti i Nishit dhe lobimin nga Beogradi prane Elize-se per çbllokimin nga Franca te hapjes se negociatave per Shqiperine.
Mirepo ajo qe mbetet e qarte si kristali eshte se edhe takimin e Ohrit, Vuçiç e perdori per te paraqitur veten si udheheqes i rajonit dhe Zografin Bis dhe Zaevin si vasal te tij, te cilet de fakto por edhe de juro mbeshtesin krijimin e Jugosllavise se Re.
Denoj me ashpersine me te madhe politiken dhe qendrimin antikombetar te Zografit bis shnderruar tashme ne vegel te hapur te serbomadhit Vuçiç si dhe takimet perçarese trilaterale ne funksion te krijimit te Jugosllavise se Re. sb
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb