Kina do të ndjekë nga afër progresin e diskutimeve të Bashkimit Evropian të sanksioneve kundër Rusisë. Lajmi është bërë i ditur nga Shu Jueting, një zëdhënës i ministrisë së Tregtisë, i cili tha se mund të rezultojë në kufizime tregtare.

Komisioni Evropian ekzekutiv i BE-së për herë të parë ka propozuar një mjet për të kufizuar tregtinë me vendet e treta që mendohet se po anashkalojnë sanksionet tashmë të vendosura.

“Kina kundërshton me vendosmëri sanksionet e njëanshme që nuk kanë bazë në të drejtën ndërkombëtare dhe nuk janë të autorizuara nga Këshilli i Sigurimit, si dhe juridiksioni afatgjatë,” deklaroi Shu, duke i bërë thirrje BE-së të “veprojë me maturi dhe të mos krijojë një precedent të keq”.

Kina do të mbrojë me vendosmëri të drejtat e ndërmarrjeve kineze për të kryer tregti normale,” shtoi ai më tej.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: